Premier: Rodzina 500 plus stałym elementem programu społecznego

  • PAP
opublikowano: 21-03-2018, 16:07
aktualizacja: 21-03-2018, 16:08

Program Rodzina 500 plus będzie w kolejnych latach stałą, kluczową częścią naszego programu społecznego - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Skołoszowie na Podkarpaciu, gdzie świętowano drugą rocznicę wprowadzenia programu.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/Forum

"Mogę obiecać, że w kolejnych latach, na kolejnych wiele lat, będzie to kluczowa, stała część naszego programu, naszego programu społecznego" – podkreślił premier i ocenił, że program "Rodzina 500 plus" odbudowuje godność polskich rodzin.

"Moją podstawową ambicją jest zapewnienie ludziom spokojnego życia dla całych rodzin. Dzięki programowi +Rodzina 500 plus+ rodzice mogą wysłać dzieci na różne zajęcia pozalekcyjne, co jest dla mnie największą wartością" - podkreślił premier.

Morawiecki zaznaczył, że kiedy PiS obejmował ponad dwa lata temu władzę, "stan finansów państwa był słaby".

"Wydawało się, że może na te nasze bardzo ambitne programy nie wystarczyć pieniędzy. Ale tym różni się rząd, który podchodzi do państwa jako wartości" – mówił.

Premier zaznaczył, że rząd "wygrywa wojnę z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi". "Tych kilkadziesiąt miliardów złotych odzyskanych przekazaliśmy na program +Rodzina 500 plus+ i inne programy społeczne" – dodał Morawiecki.

Premierowi w Skołoszowie towarzyszyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która podkreśliła w swoim wystąpieniu, że program "500 plus" zmniejsza ubóstwo rodzin z dziećmi, szczególnie wielodzietnych.

"Poziom finansowania tego programu usytuował Polskę w czubie najlepszych krajów, które prowadzą dobrą politykę rodzinną" – dodała i zaznaczyła, że po dwóch latach funkcjonowania zaczęło się rodzić więcej dzieci, a poziom ich życia wzrósł. "Polskich dzieci urodziło się ponad 403 tys. Dziękuję rodzicom, którzy podejmują ten trud, wysiłek" - zaznaczyła.

Rafalska dodała, że z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci. Podkreśliła, że marnotrawienie pieniędzy z "500 plus" jest "marginalne". "Problem marnotrawienia pieniędzy wypłacanych w ramach programu +Rodzina 500 plus+ nie istnieje, jest marginalny; rodzice wiedzą, jak wydatkować środki z korzyścią dla dzieci" – dodała.

Minister podziękowała wszystkim, którzy byli zaangażowani w tworzenie programu, szybkie wdrożenie i sprawną realizację, m.in. byłej premier Beacie Szydło, samorządom i wojewodom.

Spotkanie w Skołoszowie zorganizowano w miejscowej szkole podstawowej, w sali gimnastycznej, gdzie zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci, np. dmuchane zjeżdżalnie i baseny z piłkami. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 dzieci, z którymi po wystąpieniach premier i minister się bawili.

Program "Rodzina 500 plus" to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu