Premier rozmawiał z Merkel o budżecie UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 20:15

Premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał w środę wieczorem telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która podziękowała za owocną wizytę w Polsce (kanclerz była w Warszawie w piątek) oraz "wyraziła zrozumienie dla polskiej postawy wobec brytyjskiego projektu budżetu" UE na lata 2007-2013.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał w środę wieczorem telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która podziękowała za owocną wizytę w Polsce (kanclerz była w Warszawie w piątek) oraz "wyraziła zrozumienie dla polskiej postawy wobec brytyjskiego projektu budżetu" UE na lata 2007-2013.

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu przekazanego PAP, Merkel zapowiedziała podczas rozmowy, że działania jej rządu będą zmierzały do kompromisu tak, aby budżet UE został przyjęty podczas szczytu UE w Brukseli.

Angela Merkel poinformowała też, że prowadzi rozmowy na ten temat, m.in. z prezydentem Francji Jacques'em Chirakiem oraz premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem.

Polski premier ze swej strony "potwierdził nadzieję na nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich".

Odnosząc się do brytyjskiej propozycji Nowej Perspektywy Finansowej 2007-2013, uznał, że jest ona niemożliwa do przyjęcia przez Polskę - czytamy w komunikacie.

"Zapewnił jednak o otwartości na dalsze negocjacje w duchu europejskiej solidarności, wierząc, że stanie się ona siłą sprawczą nowej, lepszej inicjatywy Londynu" - podkreślono.

"Dobry budżet jest szczególnie potrzebny nowym członkom Unii Europejskiej" - powiedział premier Marcinkiewicz. W jego ocenie, "była to bardzo dobra i pożyteczna rozmowa, która wskazuje, że rola Polski w europejskiej polityce jest znacząca".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane