Czytasz dzięki

Premier rozmawiał z przedstawicielami przedsiębiorców i organizacji pracodawców

  • PAP
opublikowano: 16-03-2020, 12:34

Premier Mateusz Morawiecki odbył w poniedziałek przed południem wideokonferencję z przedstawicielami przedsiębiorców i organizacji pracodawców. Efektem tych rozmów będzie pakt na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa gospodarki, który jutro przedstawię Radzie Ministrów - oświadczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki fot. Marek Wiśniewski

"Właśnie zakończyła się wideokonferencja z przedstawicielami przedsiębiorców i organizacji pracodawców. To jedna z wielu dyskusji, które prowadzę od kilku dni z ekonomistami oraz praktykami biznesu, liderami naszej gospodarki" - poinformował premier Morawiecki we wpisie na Facebooku.

"Efektem tych rozmów będzie pakt na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa gospodarki, który jutro przedstawię Radzie Ministrów. Chyba nikomu nie trzeba dzisiaj tłumaczyć jak ważne jest zabezpieczenie naszej gospodarki przed skutkami pandemii, z którą mierzy się cały świat" - dodał.

Morawiecki stwierdził, że to wielkie zadanie dla rządu, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników. "Jestem naprawdę dumny z tego jak konstruktywny jest to dialog i bardzo za to dziękuję. Od nas wszystkich zależy przyszłość Polski i polskiej gospodarki" - napisał premier.

Jak wynika z wpisu szefa rządu w wideokonferencji wzięli udział: Łukasz Bernatowicz z BCC, Maciej Witucki z Konfederacja Lewiatan, Marek Kowalski z Forum Pracodawców, Cezary Kaźmierczak z ZPP.

W rozmowie z premierem uczestniczyli też Tomasz Janik (PTG), Wojciech Kostrzewa (PRB), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Dariusz Formela (Black Red White), Krzysztof Pawiński (Maspex),Adam Góral (Asseco), Andrzej Goździkowski (Cedrob), Igor Klaja (4F), Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju).

"Bardzo dziękuję panom za udział w dyskusji i za cenne uwagi" - podsumował Morawiecki.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował wcześniej w poniedziałek, że w związku z epidemią koronawirusa premier we wtorek przedstawi Radzie Ministrów projekt paktu na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa gospodarki.

Prace nad projektem trwały w ostatnich dniach w resorcie rozwoju i były koordynowane przez szefa rządu. Dworczyk wskazał, że projekt ma przewidywać odroczenie różnych płatności, wsparcie dla osób pracujących na tzw. śmieciówkach, a także dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek rano o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie potwierdzono go dotychczas u 150 osób, trzy z nich zmarły.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Czytaj także o nowej akcji Pulsu Biznesu - ZDROWY BIZNES NA TRUDNE CZASY

(kliknij TUTAJ lub w baner poniżej)

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane