Premier: Rząd nie będzie reagował bezpośrednio ws. cen paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 12:46

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, pytany o działania rządu w sprawie cen paliw, powiedział we wtorek, że rząd "nie będzie reagował bezpośrednio". "Nie będziemy sterować cenami, ale dyskusja nad tym, zwłaszcza że mamy do czynienia ze zmonopolizowanym rynkiem, jest potrzebna" - powiedział premier po spotkaniu na temat warunków inwestowania w Polsce.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, pytany o działania rządu w sprawie cen paliw, powiedział we wtorek, że rząd "nie będzie reagował bezpośrednio". "Nie będziemy sterować cenami, ale dyskusja nad tym, zwłaszcza że mamy do czynienia ze zmonopolizowanym rynkiem, jest potrzebna" - powiedział premier po spotkaniu na temat warunków inwestowania w Polsce.

Marcinkiewicz powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, iż istnieje "jeszcze możliwość, by reagować na cenę paliwa dużo lepiej w związku z cenami ropy, kursem i siłą złotówki."

Premier nawiązał w ten sposób do swojej poniedziałkowej wypowiedzi na temat akcyzy na paliwa i zysków producentów paliw.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z ekspertami Centrum im. Adama Smitha, Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd chce doprowadzić do obniżenia cen paliwa w Polsce i do dyskusji o wysokości akcyzy na paliwo. "Chcemy doprowadzić do obniżenia cen paliwa w Polsce. W momencie, kiedy będą w tej sprawie podejmowane decyzje (o wysokości akcyzy - PAP), będą one miały na względzie właśnie cenę paliwa" - powiedział premier.

Minister skarbu Andrzej Mikosz powiedział we wtorek dziennikarzom, że w czwartek spotka się z przedstawicielami firm paliwowych w sprawie możliwości obniżenia przez nie marż na paliwa.

"Chcemy tę sprawę przedyskutować ze spółkami" - powiedział dziennikarzom Mikosz. "Szukamy narzędzi, bo oprócz tego, że jestem właścicielem, to jestem również ministrem rządu Rzeczypospolitej. Muszę dbać o interes całej gospodarki, wszystkich konsumentów i wszystkich Polaków, a nie tylko o interes firm paliwowych" - dodał.

Premier zaznaczył w poniedziałek, że obniżenie akcyzy pół roku temu spowodowało zmniejszenie dochodów do budżetu państwa "kosztem zwiększenia marży spółek produkujących benzynę". Jego zdaniem, sytuacja jest dziwna, bo obniżka akcyzy nie doprowadziła do obniżki cen benzyny, za to doprowadziła do wyższych zysków rafinerii.

Na początku września Ministerstwo Finansów obniżyło akcyzę na benzynę o 25 gr na litrze. Obniżka obowiązuje od 15 września do końca tego roku; resort oczekiwał, że dzięki temu ceny benzyny na stacjach spadną o ponad 30 gr na litrze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Premier: Rząd nie będzie reagował bezpośrednio ws. cen paliw