Premier: Rząd nie będzie reagował bezpośrednio ws. cen paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 12:46

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, pytany o działania rządu w sprawie cen paliw, powiedział we wtorek, że rząd "nie będzie reagował bezpośrednio". "Nie będziemy sterować cenami, ale dyskusja nad tym, zwłaszcza że mamy do czynienia ze zmonopolizowanym rynkiem, jest potrzebna" - powiedział premier po spotkaniu na temat warunków inwestowania w Polsce.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, pytany o działania rządu w sprawie cen paliw, powiedział we wtorek, że rząd "nie będzie reagował bezpośrednio". "Nie będziemy sterować cenami, ale dyskusja nad tym, zwłaszcza że mamy do czynienia ze zmonopolizowanym rynkiem, jest potrzebna" - powiedział premier po spotkaniu na temat warunków inwestowania w Polsce.

Marcinkiewicz powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, iż istnieje "jeszcze możliwość, by reagować na cenę paliwa dużo lepiej w związku z cenami ropy, kursem i siłą złotówki."

Premier nawiązał w ten sposób do swojej poniedziałkowej wypowiedzi na temat akcyzy na paliwa i zysków producentów paliw.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z ekspertami Centrum im. Adama Smitha, Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd chce doprowadzić do obniżenia cen paliwa w Polsce i do dyskusji o wysokości akcyzy na paliwo. "Chcemy doprowadzić do obniżenia cen paliwa w Polsce. W momencie, kiedy będą w tej sprawie podejmowane decyzje (o wysokości akcyzy - PAP), będą one miały na względzie właśnie cenę paliwa" - powiedział premier.

Minister skarbu Andrzej Mikosz powiedział we wtorek dziennikarzom, że w czwartek spotka się z przedstawicielami firm paliwowych w sprawie możliwości obniżenia przez nie marż na paliwa.

"Chcemy tę sprawę przedyskutować ze spółkami" - powiedział dziennikarzom Mikosz. "Szukamy narzędzi, bo oprócz tego, że jestem właścicielem, to jestem również ministrem rządu Rzeczypospolitej. Muszę dbać o interes całej gospodarki, wszystkich konsumentów i wszystkich Polaków, a nie tylko o interes firm paliwowych" - dodał.

Premier zaznaczył w poniedziałek, że obniżenie akcyzy pół roku temu spowodowało zmniejszenie dochodów do budżetu państwa "kosztem zwiększenia marży spółek produkujących benzynę". Jego zdaniem, sytuacja jest dziwna, bo obniżka akcyzy nie doprowadziła do obniżki cen benzyny, za to doprowadziła do wyższych zysków rafinerii.

Na początku września Ministerstwo Finansów obniżyło akcyzę na benzynę o 25 gr na litrze. Obniżka obowiązuje od 15 września do końca tego roku; resort oczekiwał, że dzięki temu ceny benzyny na stacjach spadną o ponad 30 gr na litrze.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane