Premier: Są wystarczające środki na przeciwdziałanie ptasiej grypie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 15:29

Środki finansowe przeznaczone na przeciwdziałanie ptasiej grypie są "wystarczające" i pochodzą z dwóch budżetowych rezerw celowych - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Środki finansowe przeznaczone na przeciwdziałanie ptasiej grypie są "wystarczające" i pochodzą z dwóch budżetowych rezerw celowych - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz.

"Ministerstwo Zdrowia i ministerstwo rolnictwa wraz z resortem spraw wewnętrznych i administracji nieustająco czuwają nad sytuacją i wymieniają się informacjami" - zapewnił Marcinkiewicz.

Szef rządu poinformował również, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu wicepremier Ludwik Dorn przedstawi informację o przeciwdziałaniu ptasiej grypie.

Według premiera, jedna z rezerw celowych, przeznaczonych na działania wobec zagrożenia ptasią grypą, pochodzi z niewykorzystanej rezerwy celowej z 2005 roku. Natomiast druga jest zapisana w budżecie na ten rok.

Jak powiedział premier, środki finansowe z rezerw celowych zostaną przeznaczone m.in. na system badań martwego ptactwa i przygotowanie odpowiednich działań w przypadku ewentualnego stwierdzenia wirusa ptasiej grypy.

Od ubiegłego piątku rolnicy muszą trzymać drób w zamknięciu lub w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikim ptactwem. Resort rolnictwa zakazał też sprzedaży żywego drobiu na targowiskach oraz organizowania wystaw z udziałem ptaków. Ta decyzja została poprzedzona informacjami o potwierdzonych przypadkach zachorowania dzikich ptaków na ptasią grypę w Europie.

Przypadki grypy u dzikiego ptactwa stwierdzono m.in. w europejskiej części Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie, w Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, we Włoszech, Grecji, Turcji na Cyprze, w Niemczech i Słowenii, w Austrii i na Węgrzech.

W żadnej z próbek padłego ptactwa na terenie Polski badanych do tej pory przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach nie potwierdzono obecności niebezpiecznego dla ludzi wirusa ptasiej grypy H5N1 - poinformowała we wtorek na konferencji zastępca dyrektora departamentu weterynarii ministerstwa rolnictwa Maria Laudańska.

Zastępca dyrektora Instytutu Jan Żmudziński podał, że każdego dnia do Instytutu trafia od kilku do kilkudziesięciu próbek martwych ptaków z całej Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane