Premier Ukrainy: Wypełniamy zobowiązania dotyczące tranzytu gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 18:51

Ukraina wypełnia wszystkie zobowiązania dotyczące tranzytu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej - oświadczył w poniedziałek premier Ukrainy Jurij Jechanurow. Przyznał jednocześnie, że jego kraj zużył w ciągu ostatniej doby więcej gazu, niż zazwyczaj, co wywołało nerwową reakcję Rosjan.

Ukraina wypełnia wszystkie zobowiązania dotyczące tranzytu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej - oświadczył w poniedziałek premier Ukrainy Jurij Jechanurow. Przyznał jednocześnie, że jego kraj zużył w ciągu ostatniej doby więcej gazu, niż zazwyczaj, co wywołało nerwową reakcję Rosjan.

"W ciągu ostatniej doby zużyliśmy 407 mln metrów sześć. gazu. Jest to rekordowa ilość i powiem szczerze, że nasi rosyjscy partnerzy denerwują się z tego powodu" - powiedział Jechanurow na konferencji prasowej w Kijowie.

Premier wyjaśnił, że gdy temperatura powietrza oscylowała wokół 0 stopni Celsjusza, Ukraina zużywała 285 mln metrów sześć. gazu na dobę. Zużycie surowca wzrosło jednak wskutek gwałtownych mrozów.

Zapewniając, że dostawy gazu dla Europy Zachodniej przebiegają bez żadnych problemów, Jechanurow podziękował Gazpromowi i rządowi Rosji za zrozumienie sytuacji oraz za zgodę na zwiększenie limitów zużycia gazu.

"Świadczy to o dobrej woli ze strony Rosji (...), a my uczynimy wszystko, by w najbliższym czasie zmniejszyć zużycie gazu z rezerw tego surowca" (znajdujących się na Ukrainie z przeznaczeniem dla odbiorcy zachodnioeuropejskiego - PAP) - podkreślił premier.

Rosyjski Gazprom oświadczył w poniedziałek, że odbiorcy w Europie otrzymują zmniejszone ilości rosyjskiego gazu, gdyż Ukraina pobiera więcej paliwa, niż powinna.

Wiceprezes rosyjskiego koncernu gazowego Aleksandr Miedwiediew przyznał, że w tej sytuacji Gazprom "nie jest w stanie wywiązać się w pełnym zakresie z zobowiązań wobec zagranicznych odbiorców".

W Kijowie oficjalni przedstawiciele spółki Naftohaz Ukrainy nie chcieli komentować zarzutów Miedwiediewa. 

"Spółka na razie wstrzymuje się z komentarzami w tej sprawie" - powiedziano agencji Interfax-Ukraina w biurze prasowym Naftohazu.

Gazprom dostarcza krajom Europy Zachodniej 25 proc. zużywanego przez nie gazu, z czego 80 proc. tranzytem przez Ukrainę.

Spór gazowy między Moskwą a Kijowem zaostrzył się pod koniec zeszłego roku, gdy Rosja blisko pięciokrotnie podniosła cenę gazu dla Ukrainy. 1 stycznia 2006 roku na kilka dni zakręciła nawet kurki z gazem dla tego kraju i zarzuciła mu, że zabiera paliwo przeznaczone dla innych odbiorców.

Ostatecznie 4 stycznia strony zawarły kompromis w sprawie cen gazu dla Ukrainy i kosztów przesyłu rosyjskiego paliwa przez jej terytorium. Szczegółowe umowy regulujące te sprawy nie zostały jednak jeszcze podpisane. Jak zapowiedziano, dojdzie do tego w najbliższą środę w Kijowie.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane