Premier: ustawa o POZ dopełni zmiany w systemie ochrony zdrowia

PAP
opublikowano: 02-10-2017, 20:59
aktualizacja: 02-10-2017, 21:00

Kolejna ustawa, która dopełni zmiany w systemie ochrony zdrowia będzie dotyczyła podstawowej opieki zdrowotnej (POZ); dzięki niej zwiększy się paleta usług i możliwość diagnostyki, zmniejszą kolejki do specjalistów - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło.

Zapowiedziała też, w przyszłości, większe nakłady na służbę zdrowia.

Premier była pytana w TVP, czy nowo wprowadzona ustawa o sieci szpitali zlikwiduje kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych. "To jest oczywiście cel zmian systemowych, które wprowadzamy w służbie zdrowia, ale poza ustawą o sieci szpitali jest jeszcze bardzo ważna przygotowywana ustawa o POZ. Właśnie te dwie ustawy mają doprowadzić do tego, że (...) pacjent będzie miał pełne zabezpieczenie, pełną dostępność do lekarza, że nie będzie kolejek, że też pracownicy służby zdrowia będą mogli pracować w pełni przekonani, że są w każdej chwili w stanie pomóc pacjentom" - powiedziała szefowa rządu.

Dodała, że zmiany związane z siecią szpitali powodują, iż jest więcej punktów, w których pacjenci otrzymują doraźną pomoc medyczną.

Kolejną ustawą, która będzie zmieniać system będzie ustawa o POZ. "Większa będzie paleta usług i możliwości dostępu do diagnostyki właśnie w POZ. To jest kolejna ustawa, która dopełnia te wszystkie pozostałe zmieniające się systemy opieki zdrowotnej. No i oczywiście myślimy już w przyszłości o jeszcze zwiększeniu nakładów (...), bo to jest największe zadanie" - powiedziała premier. Zaznaczyła, że oprócz tego, konieczne jest uszczelnienie systemu, przez m.in. pełną informatyzację.

"Te zmiany muszą być nie tylko dobrze przygotowane, przemyślane, no i wprowadzane krok po kroku. Tak, że kilka ustaw z tego pakietu poczeka na to, by być wprowadzonymi" - powiedziała premier.

Od niedzieli funkcjonuje sieć szpitali - jej wprowadzanie wiąże się ze zmianami w organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej. W całym kraju udziela jej 498 świadczeniodawców, o 79 więcej niż dotychczas. Zmieniły się niektóre miejsca udzielania świadczeń.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza POZ jest zapisany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu