Premier: w tym roku najważniejszym wyzwaniem - bezrobocie

PAP
opublikowano: 08-03-2013, 11:59

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że jego politycznym celem numer jeden jest teraz to, by bezrobocie w Polsce pod koniec roku było niższe niż na początku 2013. W tym kontekście podkreślił wagę spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, której szefa powołano w czwartek.

"Na pewno w tym roku to, co będzie dla mnie najważniejsze to jest praca. Nie mam żadnych wątpliwości, że to jest także kwestia szukania pieniędzy" - powiedział Tusk dziennikarzom, pytany jaki jest teraz jego najważniejszy polityczny cel.

Jak ocenił, "w zamęcie" spowodowanym wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu autorstwa PiS zniknęła bardzo ważna dla niego informacja o tym, że "kończy się kolejny etap przygotowania do pracy programu Inwestycje Polskie". Premier przypomniał, że powołany został szef spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe - Mariusz Grendowicz.

Grendowicz jest ekonomistą, pracował m.in. w Citigroup, ING oraz w ABN Amro Polska. Od marca 2008 do sierpnia 2010 roku był prezesem BRE Banku.

"Bardzo nam zależało na tym, aby człowiek, który będzie decydował o tym, jak wydawać miliardy złotych, był absolutnie z najwyższej półki (...). Amator nie może zarządzać projektem, który będzie decydował o dziesiątkach miliardów złotych" - powiedział premier.

Jak podkreślił Tusk, dla niego politycznym celem jest to, by bezrobocie w Polsce pod koniec roku było niższe niż na początku 2013. "To jest dzisiaj mój cel numer jeden, abyśmy w październiku, listopadzie mogli sobie powiedzieć, że bezrobocie jest mniejsze niż było w marcu" - oświadczył premier.

Tusk zapowiedział Program Inwestycje Polskie w październiku podczas swojego tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z jego założeniami MSP dokapitalizuje BGK do 10 mld zł, co pozwoli na zwiększenie akcji kredytowej i gwarancyjnej banku na potrzeby finansowania inwestycji infrastrukturalnych. BGK może zaangażować w dany projekt do 2 mld zł, a oferowane przez niego narzędzia obejmują kredyty i gwarancje.

Uzupełnieniem finansowania dłużnego jest spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, ze środkami również do 10 mld zł. PIR będzie obejmował części udziałów w inwestycji wraz z inwestorami strategicznymi. Minimalny próg zaangażowania PIR to 50 mln zł, maksymalnie 750 mln zł. MSP zakłada jak najszybsze wyjście z danej inwestycji (po zakończeniu budowy).

Docelowo, w perspektywie kilku lat, akcje PIR mają trafić na warszawską giełdę.

Inwestycje infrastrukturalne obejmą m.in. sektory: energetyczny (dystrybucja i wytwarzanie), gazowy (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), zagospodarowanie złóż węglowodorowych, w tym gazu łupkowego, portowy, morski, kolejowy, drogowy, przemysłowy i telekomunikacyjny, a także inwestycje samorządowe, np. komunikacja i utylizacja odpadów.

Donald Tusk, fot. Tomasz Raś
Donald Tusk, fot. Tomasz Raś
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane