Premier: wejście Polski do strefy euro to kwestia lat, a nie miesięcy

PAP
opublikowano: 14-02-2013, 13:46

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że perspektywa wejścia Polski do strefy euro jest czytelna, ale są to raczej "lata, a nie miesiące". Decyzja powinna zapaść, kiedy będziemy mieli 100-procentową pewność, że nie będzie to ze stratą dla obywateli - podkreślił.

"Jesteśmy z prezydentem przekonani, że Polska zmierza do strefy euro, a strefa euro dla Polski musi być bezpiecznym domem, a nie kasynem, gdzie hazard jest wpisany w logikę działania. Polska musi zrobić wszystko, aby być przygotowana do wejścia do strefy euro, a decyzja powinna zapaść wtedy, kiedy będziemy mieli 100-procentową pewność, że nie będzie to ze stratą dla obywateli, czy mówimy tutaj o przeliczniku, czy o eksporcie" - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Warszawie.

W ocenie premiera, perspektywa wejścia Polski do strefy euro jest czytelna, ale "jest ona na lata, a nie na miesiące". "Polska nie kluczy w tej sprawie. Pozostaje odrębny problem konstytucji, ale o tym będziemy rozmawiali" - dodał.

Szef rządu przypomniał, że prezydent Bronisław Komorowski zamierza zwołać posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone przyjęciu przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. "(Prezydent) chce być dobrym patronem debat i procesu dochodzenia do strefy euro. Mamy z prezydentem podobny pogląd na tę kwestię. Będziemy starali się go przedstawiać m.in. we wtorek (w Sejmie) na debacie o pakcie fiskalnym, na Radzie Gabinetowej u prezydenta i przez długie tygodnie" - mówił premier.

Jak dodał, jest już propozycja daty posiedzenia Rady Gabinetowej. "Pozwólcie prezydentowi to komunikować. Wspólnie uzgodniliśmy datę, aby nie było jakiś konfliktów z naszymi kalendarzami. Bardzo się cieszę na tę Radę Gabinetową" - podkreślił Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane