Premier: wkrótce powołanie czterech grup energetycznych

(Marek Druś)
opublikowano: 06-11-2006, 16:37

Grupy będą w stanie inwestować i unowocześnić energetykę, a co za tym idzie, konkurować na rynku europejskim, powiedział premier.

Cztery silne grupy energetyczne, których stworzenie przewiduje rządowy program dla elektroenergetyki, wkrótce zostaną formalnie powołane i rozpoczną działalność - zapowiedział w poniedziałek w Rudzie Śląskiej premier Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek szef rządu odwiedził wysłużoną Elektrownię Halemba, która ma zostać zamknięta, a w jej miejsce najdalej za sześć lat ma powstać nowa, w pełni nowoczesna elektrownia węglowa o większej mocy. Zdaniem premiera, silne grupy energetyczne będą w stanie realizować tego typu rozwojowe inwestycje.

"Chodzi o nowy kształt polskiej elektroenergetyki, o jej restrukturyzację - powołanie czterech dużych przedsiębiorstw, koncernów, które będą w stanie inwestować i unowocześnić polską energetykę, a co za tym idzie, konkurować na rynku europejskim" - powiedział J. Kaczyński.

Dodał, że formalne powołanie grup (skupią one wytwórców i dystrybutorów energii - PAP) jest obecnie w toku. "To czas bardzo nieodległy, kiedy one będą już funkcjonowały jako pewne zespoły gospodarcze, mające także swoją odrębną osobowość prawną" - zapewnił szef rządu.

Południowy Koncern Energetyczny (PKE), do którego należy Halemba, wraz ze spółkami Enion, EnergiaPro i Elektrownią Stalowa Wola ma stworzyć holding pod roboczą nazwą Energetyka Południe.

Prezes PKE Jan Kurp powiedział PAP, że wszystkie dokumenty w sprawie powołania grupy oraz projekt statutu są już złożone w resorcie skarbu. Kolejnym krokiem będzie powołanie przez ministerstwo spółki, do której Skarb Państwa wniesie akcje tych firm.

Wśród energetyków emocje budzi przyszła siedziba holdingu. Aspirują do tego Katowice, Kraków i Wrocław. Premier przyznał, że wybór jest trudny. "Decyzja jeszcze nie zapadła; z tym, że Katowice mają ogromną szansę, ze względu na to, że tu jest bardzo duży potencjał energetyczny; poza tym aglomeracja katowicka i całe województwo jest ogromnym odbiorcą mocy" - skomentował szef rządu.

Zapowiadając budowę obok obecnej Halemby nowej elektrowni, premier podkreślił, że to przykład decyzji służących rozwojowi i wzrostowi konkurencyjności polskiej energetyki.

"Jeśli nie będziemy inwestować, jeżeli by tego rodzaju decyzje nie zapadały, jeżeli w dalszym ciągu prowadzono by politykę nicnierobienia i chaosu, to musiałyby następować kolejne upadki, polska energetyka po prostu zaczęłaby się walić" - powiedział, przywołując przykłady prywatyzacji innych, upadających branż.

"Podjęliśmy decyzję, której wprowadzenie w życie będzie prowadziło do tego, że tym razem tak się nie stanie; że będziemy mieli do czynienia z zupełnie inną sytuacją, że szanse rozwojowe zostaną wykorzystane" - podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że za kilka lat prawdopodobnie stanie się faktem otwarty, europejski rynek energetyczny, którego wprowadzenie dzisiaj jeszcze ciągle jest w planach. Wówczas nowa Halemba będzie mogła dostarczać prąd nie tylko do odbiorców na Śląsku, ale także innym klientom.

Odtworzenie mocy Elektrowni Halemba kosztować ma kilkaset milionów euro. Przyjmuje się, że budowa jednego megawata mocy to ok. 1 mln euro, a w Halembie ma powstać blok o mocy do 440 megawatów elektrycznych.

W październiku zarząd PKE przyjął memoranda informacyjne w sprawie odbudowy i rozwoju mocy elektrowni Halemba i Blachownia. Firma chce, aby nowe jednostki w tych elektrowniach ruszyły najpóźniej z początkiem 2012 roku. Potencjalni inwestorzy mają do 30 listopada czas na złożenie ofert wstępnych.

Memoranda trafiły do podmiotów, które wcześniej wyraziły zainteresowanie współpracą z PKE. W kwietniu koncern zaprosił potencjalnych partnerów do składania koncepcji wspólnej odbudowy i rozwoju mocy Halemby i Blachowni. Wpłynęło 9 koncepcji dotyczących Blachowni i 13 Halemby.

Szczegóły zgłoszonych koncepcji są poufne. Ich autorami były praktycznie wszystkie największe firmy energetyczne, obecne już na polskim rynku energii lub przygotowujące się do wejścia. To duże koncerny europejskie, amerykańskie i japońskie.

Zakłada się, że w Elektrowni Halemba powstanie źródło wytwarzania energii elektrycznej, oparte na węglu kamiennym. Rozważana jest też budowa spalarni odpadów komunalnych o wydajności ok. 200-300 tys. ton odpadów rocznie, która docelowo byłaby podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców tego produktu.

44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej. Sąsiaduje z kopalnią Halemba. W pobliżu przebiega autostrada A-4. Moc elektryczna elektrowni wynosi 200 megawatów. Zakład ma 4 bloki o mocy 50 megawatów każdy. Zatrudnia ok. 200 osób. W czerwcu elektrownia została wyłączona, przechodząc do tzw. zimnej rezerwy, jednak w lipcu, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd, ponownie ją włączono.

PKE jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju, z ok. 14-proc. udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej. W 2005 r. miał ponad 281 mln zł zysku netto. Największą inwestycją koncernu jest budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łaziska za ok. 500 mln euro.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier: wkrótce powołanie czterech grup energetycznych