Premier: Wspólna polityka UE w dziedzinie energii jest najważniejsza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 13:27

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział podczas wtorkowego spotkania z korpusem dyplomatycznym, że jego rząd będzie kontynuował politykę zagraniczną, "której podstawy zostały stworzone na fali przemian po roku 1989".

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział podczas wtorkowego spotkania z korpusem dyplomatycznym, że jego rząd będzie kontynuował politykę zagraniczną, "której podstawy zostały stworzone na fali przemian po roku 1989".

"Pragniemy kontynuować to co było dobre dla Polski i Polaków" - podkreślił Marcinkiewicz podczas spotkania z dyplomatami w Kancelarii Premiera. Zaznaczył jednak, że jego rząd chce jednocześnie "wprowadzić zmiany w tych dziedzinach, gdzie dotychczasowe działania były mało dynamiczne (...) i gdzie obserwowaliśmy nawet zaniechania".

Szef rządu opowiedział się za wzmocnieniem obecności Polski w UE i NATO i pogłębieniem współpracy z USA. Premier podkreślił, że "sprawą najwyższej wagi" w ramach UE jest wspólna polityka w dziedzinie energii. Zaznaczył też, że Polska oczekuje jak najszybszego przyjęcia przez Unię nowej perspektywy finansowej.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział we wtorek, że stosunki z Rosją jego rząd "pragnie oprzeć na uznanych zasadach i wartościach".

"Liczymy, że nieporozumienia zdołamy wyjaśnić w dialogu dwustronnym i wielostronnym, zwłaszcza poprzez wspólną, spójną politykę unijną" - powiedział Marcinkiewicz podczas spotkania z  dyplomatami akredytowanymi w Polsce.

Jak mówił, w stosunkach z USA Polska "będzie dążyć do wzmocnienia więzi sojuszniczych i partnerskich". Według premiera, w kontaktach z Niemcami i Francją istnieje "możliwość wyraźnego polepszenia i zintensyfikowania współpracy".

Marcinkiewicz podkreślił podczas wtorkowego spotkania z korpusem dyplomatycznym, że w stosunkach polsko-brytyjskich "istotną rolę będzie odgrywać kontekst unijny i transatlantycki, a także współpraca stabilizacyjna w Iraku".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane