Premier: z RPP rozmawialiśmy o finansach publicznych i stopach procentowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 17:04

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował we wtorek, że na poniedziałkowym spotkaniu z Radą Polityki Pieniężnej rozmawiał o sytuacji gospodarczej, finansach publicznych, stopach procentowych i o współpracy.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował we wtorek, że na poniedziałkowym spotkaniu z Radą Polityki Pieniężnej rozmawiał o sytuacji gospodarczej, finansach publicznych, stopach procentowych i o współpracy.

    "Rozmowa była bardzo konkretna i bardzo dobra" - powiedział premier na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu.

    W poniedziałek premier spotkał się w z prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem, pierwszym zastępcą prezesa NBP Jerzym Pruskim, wiceprezesem NBP Krzysztofem Rybińskim i członkami Rady Polityki Pieniężnej.

    Premier poinformował, że rozmowa dotyczyła także "pewnego dążenia do zmiany ustawy o NBP" i sposobu, w jaki do tego problemu odnosi się konstytucja.

    "Między nami nie było jakichś specjalnych różnic w poglądach na to, że RPP bierze pod uwagę nie tylko poziom inflacji, ale sytuację gospodarczą kraju" - powiedział.

    Premier pytany o ocenę proponowanej przez Samoobronę zmiany ustawy o NBP, powiedział: "Jest to inicjatywa jednego ugrupowania, które podpisało pakt stabilizacyjny. Czekamy na ten projekt. My się do niego nie odnieśliśmy".

    Zmiana ustawy o NBP to jeden z punktów paktu stabilizacyjnego między PiS, LPR i Samoobroną. Samoobrona chce zapisać w ustawie, że Narodowy Bank Polski powinien zająć się także wzrostem gospodarczym i likwidacją bezrobocia.

    Szef NBP Leszek Balcerowicz wcześniej oceniał propozycje Samoobrony jako "sprzeczne z konstytucją, z prawem europejskim i szkodliwe ekonomicznie". Ekonomiści ostrzegają natomiast, że może to naruszyć niezależność NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane