Premier: Zamrożenie podwyżek dla najważniejszych osób w państwie

PAP
30-01-2009, 18:16

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że  podjął decyzję o zamrożeniu podwyżek płac dla tzw. "erki", czyli najważniejszych osób w państwie.

"Podjęliśmy decyzję o zablokowaniu podwyżek płac w tzw. erce, które bulwersują opinię publiczną, czyli ministrowie, premier, prezydent" - podkreślił Tusk na konferencji prasowej, w przerwie konsultacji z ministrami na temat redukcji wydatków w ministerstwach.

Jak dodał, wie, że niektórzy uważają, że "to jest propagandowe".

"Ale uczciwie chcę powiedzieć, że jeśli oczekuję od ministrów, aby dokonywali oszczędności, skoro mam odwagę powiedzieć, że rok 2009 nie będzie łatwy, będzie wymagał od każdego dyscypliny finansowej, nie może być tak, że ktoś za plecami decyduje, że najlepiej zarabiający urzędnicy będą więcej zarabiać" - argumentował Tusk.

Podkreślił, że zostanie przygotowana w tej sprawie specjalna ustawa i liczy na współpracę prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Premier powtórzył także, że przygotowywane są przepisy, które zamrożą finansowanie partii przynajmniej w 2009 roku.

"Te wszystkie działania mają na celu utrzymanie deficytu na bezpiecznym dla Polski poziomie" - tłumaczył Tusk. 

Premier ocenił piątkowe konsultacje z szefami resortów w sprawie redukcji wydatków jako "obiecujące". Tusk spotkał się w piątek z ministrami: edukacji; pracy i polityki społecznej; rolnictwa; spraw zagranicznych; infrastruktury, zdrowia i kultury.

Jak mówił Tusk, "podstawowy wymóg, jaki postawił swoim współpracownikom, a więc uzyskanie - ze wskazaniem gdzie limity oszczędności mogą dać nam pulę 10 proc. oszczędności - właściwie wszyscy ministrowie wykonali".

Według szefa rządu, z rozmów z ministrami wynika, że cięcia w resortach będą dotyczyły np. "wydatków rzeczowych, po części redukcji etatów". Dodał, że pojawiły się także propozycje redukcji "pewnych struktur biurokratycznych, które nie są niezbędne, żeby sprawnie w Polsce władza wykonywała swoje obowiązki".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Premier: Zamrożenie podwyżek dla najważniejszych osób w państwie