Premier zapowiada 6 i 7 proc. wzrost PKB w 2005-2006 roku

04-09-2003, 09:58

Po koniec września rząd przedstawi pakiet ustaw, w tym ustawę o wolności gospodarczej, które zapewnią przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zapowiedział w czwartek w radiowych ‘Sygnałach Dnia’ premier Leszek Miller. Szef rządu prognozuje, że po osiągnięciu w 2004 roku 5 proc. wzrostu gospodarczego, w kolejnych dwóch latach będzie on sięgał 6 i 7 proc.

Premier Miller określił ustawę o wolności gospodarczej, którą zaproponuje rząd, aktem o fundamentalnym znaczeniu. Proponowane przez rząd rozwiązania prawne mają zlikwidować bariery utrudniające do tej pory dynamiczny rozwój przedsiębiorczości. Miller powtórzył, że rząd chce ujednolicenia stawki podatkowej dla wszystkich podmiotów gospodarczych na poziomie 19 proc., bo w jego ocenie będzie to stymulować wzrost gospodarczy. Podkreślił znaczenie zaakceptowania tego pomysłu przez pracodawców i stronę związkową.

- To jest fakt, który trzeba podkreślić, bo do tej pory niełatwo było takie porozumienia osiągnąć – powiedział premier.

Jego zdaniem, jeśli prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata potwierdzą się, możliwe będzie obniżenie podatków.

- Obiecaliśmy powrót, po kilku latach zapaści, na ścieżkę rozwoju gospodarczego i to się dzieje. Już nikt nie wątpi, że bieżący rok zamkniemy wzrostem gospodarczym powyżej 3 proc. - a jeszcze niedawno było to poniżej 1 proc. Przyszły rok chcemy zamknąć wskaźnikiem jeszcze wyższym, bo 5-procentowym. Zapowiadana zatem przez nas formuła 1-3-5, a więc pierwszy rok naszych rządów 1 proc., drugi 3 proc. a trzeci 5 proc. wzrostu PKB, się wypełnia. Chcemy, żeby kolejne lat to była formuła 6-7 proc. wzrostu PKB - powiedział Miller.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier zapowiada 6 i 7 proc. wzrost PKB w 2005-2006 roku