Premier zapowiada większe "becikowe", dłuższe urlopy macierzyńskie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-11-2005, 17:50

Zwiększenie do tysiąca zł zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego oraz wydłużenie z 16 do 18 tygodni urlopów macierzyńskich - zapowiedział we wtorek premier Kazimierz Marcinkiewicz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zwiększenie do tysiąca zł zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego oraz wydłużenie z 16 do 18 tygodni urlopów macierzyńskich - zapowiedział we wtorek premier Kazimierz Marcinkiewicz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

    Jak wcześniej zaznaczono, zasiłek ma być podniesiony od stycznia 2006 r. z 500 zł do tysiąca zł, ale tylko dla kobiet, w rodzinach których dochód na osobę nie przekracza 504 zł, a z dzieckiem niepełnosprawnym 583 zł.

    Pieniądze na wypłatę "becikowego" i wydłużenie urlopów macierzyńskich zostały zapisane w autopoprawce rządu do budżetu na 2006 r., którą przyjął rząd.

    Według premiera, zwiększenie "becikowego" to dodatkowy koszt dla budżetu w wysokości 160 mln zł, zaś wydłużenie urlopów macierzyńskich - 127 mln zł.

    Premier podkreślił, że zaproponowany budżet "rozpocznie realizację większości spraw związanych z programem rządu". 

    Oprócz "becikowego" i urlopów wymienił m.in. zwiększenie nakładów na stypendia dla dzieci i młodzieży (do 550 mln zł), przeznaczenie 500 mln na dożywianie dzieci i młodzieży oraz osób starszych, którym ma zostać objętych milion osób oraz zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo (policję, prokuraturę, sądy).

    Marcinkiewicz poinformował ponadto o "wyasygnowaniu w budżecie" dodatkowo 50 mln zł na zakup szczepionek przeciwko ptasiej grypie.

    We wtorek po spotkaniu z ekonomistami i analitykami w Centrum Prasowym PAP premier powiedział, że będzie chciał zaapelować do samorządów, aby podobną kwotę do zaproponowanego przez rząd "becikowego" przekazywały także rodzinom o nieco wyższym dochodzie niż zakłada projekt rządowy. Dodał, że rząd w tym roku nie chce proponować "becikowego" w wysokości tysiąca zł dla wszystkich ze względu na to, że "dzieci, prezesów, posłów, wysokich urzędników państwowych mogłyby nawet nie odczuć pomocy 1000-złotowej".

    Wcześniej w Sejmie projekt ustawy dotyczącej "becikowego" złożyła Liga Polskich Rodzin. Zgodnie z nim, "becikowe" miałoby przysługiwać bez względu na wysokość dochodu na osobę w rodzinie. Projekt ustawy autorstwa Ligi trafił w ubiegłym tygodniu do komisji sejmowych.

    Resort pracy i polityki społecznej szacuje, że "becikowe" w 2005 r.  będzie kosztowało ponad 250 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane