Premier zaprzecza, by C. Mech był kandydatem na szefa nowego urzędu nadzoru

Internet Securities
opublikowano: 13-01-2006, 11:46

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w piątek, że nie zdecydował jeszcze, kto stanie na czele nowego Urzędu Nadzoru Finansowego (UNF), który ma zastąpić kilka istniejących urzędów.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w piątek, że nie zdecydował jeszcze, kto stanie na czele nowego Urzędu Nadzoru Finansowego (UNF), który ma zastąpić kilka istniejących urzędów.

„Dziś są trzy urzędy nadzoru. My zastanawiamy się, czy dwa z nich nie połączyć. Wynika to z faktu, że np. większość firm ubezpieczeniowych różnego rodzaju są to firmy giełdowe i czasem dochodzi do pewnego rodzaju kolizji nadzoru nad tymi firmami: czy to ma KNUiFE, czy też KPWiG. To są te dylematy, przed którymi stoimy” – powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla radiowej Trójki.

„Dopiero jest ustawa, rzeczywiście tę ustawę w Ministerstwie Finansów prowadzi pan minister Cezary Mech, więc być może jest takie skojarzenie, ale ja jeszcze nie zastanawiałem się nad tym, kto miałby ewentualnie taką funkcję objąć” – dodał premier, komentując spekulacje mediów.

Według „Rzeczpospolitej”, ustawa, która kilka dni temu opuściła resort finansów, ma wejść w życie 1 kwietnia br.

Gazeta, która dotarła do projektu, pisze, że początkowo UNF przejąłby obowiązki Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz urząd rzecznika ubezpieczonych.

W drugim etapie, od 1 stycznia 2008 roku, nowy urząd obejmie także obowiązki Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) i Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego (GINB).

„Na czele superurzędu ma stanąć jedna osoba – prezes urzędu powoływany na 6-letnią kadencję przez premiera” – czytamy w „Rz”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane