Premier zdziwiony decyzją PKPP "Lewiatan" ws. emerytur górniczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 14:30

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek, że jest "zdziwiony" zapowiedzią "Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie ustawy o emeryturach górniczych.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek, że jest "zdziwiony" zapowiedzią "Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie ustawy o emeryturach górniczych.

Premier powiedział, że "nie widzi, aby pracodawcy mieli powód do zaskarżenia tej ustawy". Dodał iż powinny zostać podjęte prace w Komisji Trójstronnej "nad generalnym rozwiązaniem tego problemu".

W czwartek PKPP "Lewiatan" poinformowała, że po południu złoży do TK wniosek o zbadanie zgodności tej ustawy z konstytucją.

Ustawa o emeryturach górniczych przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Przedłuża też o rok - do końca 2007 r. - możliwość nabycia praw do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w starym systemie emerytalnym.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan poinformowała już w ubiegłym tygodniu o zamiarze zaskarżenia ustawy o emeryturach górniczych do TK. Jednak pracodawcy zastrzegli wówczas, że wstrzymują się z tym, aby zapoznać się z argumentami rządu, który 29 listopada wycofał wniosek o zbadanie jej zgodności z konstytucją. Wniosek taki wniósł rząd Marka Belki.

"W uzasadnieniu przedstawiłem swoje argumenty  związane z faktem wycofania zaskarżenia. Nie byłem w stanie spotkać się w ciągu ostatnich dni z Konfederacją, po to, aby o tym rozmawiać, ale jestem w stanie spotkać się z nią w ciągu kilku kolejnych dni - także w tej sprawie" - dodał premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane