Premier: Znam różne zdania na temat terminów przekazania budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 13:13

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział we wtorek dziennikarzom w Bratysławie, że znane mu są "różne zdania na temat terminów konstytucyjnych uchwalenia budżetu" i przekazania prezydentowi.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział we wtorek dziennikarzom w Bratysławie, że znane mu są "różne zdania na temat terminów konstytucyjnych uchwalenia budżetu" i przekazania prezydentowi.

Premier odpowiedział na pytanie, czy znał opinię prawników, według której rozwiązanie parlamentu jest możliwe 1lutego. Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że prezydent ma ekspertyzy, mówiące o tym, że 4 miesiące (po których prezydent może skrócić kadencję Sejmu, jeśli nie otrzyma budżetu) trzeba liczyć od daty pierwszego złożenia projektu budżetu przez rząd Marka Belki, czyli od 30 września. Przyjmując takie założenie, budżet musiałby wpłynąć do prezydenta 30 stycznia - co jest nierealne - zauważa dziennik.

"Jest oczywiste, że rząd który przedkłada budżet (...), musi dokładnie znać przepisy prawa i wszystkie terminy, które wynikają z konstytucji" - powiedział premier. Jak dodał, bez takiej znajomości trudno byłoby rządowi działać.

Pytany, dlaczego PiS i rząd nie mówiły podczas kryzysu parlamentarnego w ubiegłym tygodniu o innym ostatecznym terminie uchwalenia budżetu i przekazania prezydentowi, niż 19 lutego, premier powiedział, że "takie terminy wyznaczył parlament".

"Budżet po wprowadzeniu do parlamentu, staje się jego własnością" - podkreślił. "Nie widzę tu żadnego problemu" - dodał.

Głosowanie nad projektem budżetu zaplanowano na 24 stycznia. Następnie budżetem zajmuje się Senat i jeśli wprowadzi poprawki, ustawa wraca do Sejmu. Dopiero wtedy przekazana jest prezydentowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane