Premiery – niespodzianki

Dariusz Wałach
opublikowano: 14-03-2012, 00:00

Odświeżona linia stacji roboczych i nowatorska konstrukcja Z1 ma pomóc HP w walce na rynku stacji roboczych.

W połowie lutego HP zaprosiło najważniejszych partnerów, by pochwalić się nowościami, którymi zamierza konkurować na rynku. Podczas HP Partner Summit 2012 w Las Vegas poszczególne działy pokazały nowości produktowe i strategie ich wdrażania. Partnerzy handlowi, w tym zaproszeni z Polski przedstawiciele firm Asseco, Axis, DataCom System i AB mieli okazję zapoznać się z wizją firmy HP w wydaniu prezes Meg Whitman i partnerów strategicznych koncernu, m.in. Intela i Microsoftu.

Sporą niespodzianką była zaprezentowana przez wiceprezesa HP i szefa działu komputerów osobistych Todda Bradley’a stacja robocza Z1, która koncepcją „wszystko w jednym” (AIO). To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie w segmencie work station. Zwarta kompaktowa konstrukcja komputera została umieszczona wraz z ekranem w jednej obudowie. Pozwala to, zdaniem producenta serwisować i rozbudowywać stację bez użycia narzędzi. Wrażenie nowatorstwa podkreślał sposób otwierania wnętrza, w którym zastosowano teleskopowe siłowniki imitujące otwieranie maski w luksusowym samochodzie. HP Z1 łączy eleganckie wzornictwo z technologią procesorowąIntela, wydajnymi kartami graficznymi NVIDIA Quadro i dużym 27-calowym wyświetlaczem. W odróżnieniu od innych koncepcji all-in-one ekran nie obsługuje sterowania dotykowego. Podstawowy model Z1 kosztuje około 1600 euro. Słono, ale produkty dla biznesowego klienta nie są tanie.

Przełom technologiczny, szczególnie w zakresie wydajności, został zaprezentowany na zamkniętym pokazie prowadzonym przez Jeffa Wooda, wiceprezesa Commercial Solutions Business Unit w HP. Za sprawą marcowej premiery nowej linii procesorów firmy Intel stacje robocze HP, a szczególnie flagowy model Z 820, otrzymały niespotykaną dotychczas wydajność obliczeniową. HP Z820 zostałazaprojektowana z myślą o skomplikowanych i wymagających dużej mocy obliczeniowej zastosowaniach, a więc przede wszystkim — według HP — m.in. w przemyśle wydobywczym, projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD), zastosowaniach inżynieryjnych, medycznych oraz w rozrywce i mediach.

Stacja obsługuje maksymalnie 16 rdzeni, 512 GB pamięci ECC, 15 terabajtów pamięci masowej i dwie karty graficzne NVIDIA Quadro 6000. Ma cztery porty USB 3.0 i zmieniony układ chłodzenia, dzięki czemu jest nie tylko wydajna, ale i cicha. To maszyna stworzona do naprawdę wymagających zadań. Jak zapewnia producent, nowe konstrukcje będą wkrótce dostępne na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Wałach

Polecane