Premio Strega dla „Dziewczyny z Leicą”

DI
opublikowano: 08-07-2018, 22:00

Helena Janeczek, mieszkająca we Włoszech, urodzona w Niemczech pisarka polskiego pochodzenia, otrzymała Premio Strega, najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką.

Helena Janeczek, mieszkająca we Włoszech, urodzona w Niemczech pisarka polskiego pochodzenia, otrzymała Premio Strega, najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką. To pierwsza od 15 lat kobieta uhonorowana, wręczaną od 1947 r. nagrodą. Pisarka została nagrodzona za książkę „Dziewczyna z Leicą”, opowiadającą o urodzonej w rodzinie polskich Żydów niemieckiej fotografce Gerdzie Taro (1910-1937), która zmarła w wyniku ran odniesionych na froncie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Przeszła do historii jako pierwsza reporterka, która zginęła na froncie w czasie pracy.

— Nie przypominam Gerdy Taro. Ona urodziła się odważna, ja nauczyłam się zdobywać na odwagę — powiedziała Helena Janeczek, dodając, że nie chciałaby, aby minęło 15 lat, zanim wygra następna kobieta.

„Dziewczyna z Leicą” to szósta książka mieszkającej we Włoszech od ponad 30 lat pisarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premio Strega dla „Dziewczyny z Leicą”