Presja płacowa zaboli firmy

  • Ignacy Morawski
opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Choć zatrudnienie rośnie coraz wolniej, to dynamika płac utrzymuje się na wysokim poziomie. Przedsiębiorcy mogą mieć problemy.

Do tej pory bardzo wysoki wzrost płac nie stanowił dla firm w Polsce wielkiego problemu, ponieważ jednocześnie bardzo szybko zwiększały się obroty i wydajność pracy. Jednak w najbliższym roku sytuacja może się zmienić, bo te dwa parametry będą poprawiać się wolniej, podczas gdy płace utrzymają tempo wzrostu. To będzie oznaczało większą presję kosztową. Pewne osłabienie koniunktury już widać w danych o zatrudnieniu. W listopadzie liczba nowych osób w firmach niefinansowych, które zatrudniają co najmniej dziewięć osób zwiększyła się o 5 tys. To był najsłabszy listopadowy przyrost od pięciu lat. Roczna dynamika zatrudnienia obniżyła się do 3 proc., podczas gdy jeszcze w połowie roku wynosiła 3,7 proc. Spowolnienie wynika m.in. z tego, że coraz trudniej jest znaleźć pracowników, ale w niemałej mierze jest to też efekt przemijania boomu gospodarczego.

Jednocześnie, mimo zwalniającego popytu na pracę, dynamika płac wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W listopadzie wyniosła 7,7 proc. rok do roku, co było drugim najwyższym odczytem w tym cyklu koniunktury i trzecim najwyższym w ostatniej dekadzie. Były to też dane znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych. Warto zauważyć, co widać na załączonym wykresie, że o ile w poprzednich dwóch cyklach (2008-2009 i 2011-2013) dynamika płac reagowała negatywnie na obniżenie dynamiki zatrudnienia, o tyle w tym cyklu na razie pozostaje niewrażliwa — zatrudnienie podąża „na południe”, a płace rosną szybko. W czasach intensywnej konkurencji o pracowników firmom będzie trudniej dostosować koszty pracy do zmieniających się warunków makroekonomicznych. To może oznaczać dla nich straty w marżach. To, że koszty pracy w relacji do wydajności będą rosły, dostrzega też m.in. Narodowy Bank Polski, który dysponuje największym na rynku zespołem analityków prognozujących zmiany gospodarcze. W listopadowej projekcji banku rok 2019 ma przynieść spowolnienie gospodarcze przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej dynamiki wynagrodzeń. To sprawi, że jednostkowe koszty pracy (relacja kosztów pracy do wartości dodanej generowanej przez firmy) wyraźnie przyspieszą — z ok. 2 proc. rok do roku średnio w latach 2012-2017, do ok. 4 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ignacy Morawski, SpotData

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu