Pręty zbrojeniowe "bezpieczną przystanią" w Chinach

opublikowano: 17-03-2020, 09:17

Inwestorzy w Chinach znaleźli nową „bezpieczną przystań” po tym jak złoto zaczęło tanieć wraz z aktywami wyższego ryzyka.

Cena stalowych prętów zbrojeniowych wzrosła przez miniony miesiąc o prawie 5 proc. na giełdzie w Szanghaju. W tym samym czasie złoto staniało o ponad 5 proc.

OBRONNA EKSPANSJA:
OBRONNA EKSPANSJA:
Inwestycje mogą pomóc hutom w zwiększeniu produkcji i poprawie jej jakości. Taką nadzieję ma giełdowy Cognor, budujący m.in. piec w Stalowej Woli. Dzięki temu zwiększy moce o 300 tys. ton i zmniejszy koszty zmienne o 13 zł na tonę
Fot. ARC

Zaskakująca popularność wśród inwestorów prętów zbrojeniowych tłumaczona jest oczekiwaniem na uruchomienie przez władze Chin potężnego programu stymulującego wzrost gospodarczy kraju, którego częścią będą inwestycje w infrastrukturę.

- Nazywamy pręty zbrojeniowe „złotymi prętami”, bo stały się bezpieczną przystanią w czasie globalnego kryzysu – powiedział Wu Yijie, analityk Shanghai Dalu Futures. – Wierzymy, że rząd Chin ogromnie zwiększy wydatki na infrastrukturę tak, jak zrobił to po epidemii SARS aby zwiększyć krajową konsumpcję – dodał.

Jak dotąd chińskie działania stymulacyjne ograniczyły się do wpompowania większej płynności w system finansowy. Rosną jednak oczekiwania, że władze zdecydują się uruchomić program inwestycji, który znacząco zwiększy popyt na stal.

Ruda żelaza, podstawowy materiał do produkcji stali, także korzysta na oczekiwaniach chińskich inwestorów. Przez miesiąc zdrożała o 9 proc. na giełdzie w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane