Prezent z paragonem

Rafał Kerger
30-08-2006, 00:00

Rozsyłające rozmaitym osobom prezenty agencje PR to niejedyne firmy, na które spada obowiązek posiadania kas fiskalnych.

Pierwszego września kolejne firmy będą musiały mieć kasy fiskalne (więcej w ramce). Blady strach padł szczególnie na agencje PR. Kasy muszą mieć także ci, którzy wysyłają płytę czy broszkę w prezencie świątecznym.

To absurd

Według rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU 2006, nr 51) paragon należy dostarczać wraz z każdą dostawą towaru, także nieodpłatną.

— To zupełny absurd. Wygląda na to, że kasę musi kupić każda firma chcąca sprezentować komuś któryś z wymienionych w rozporządzeniu towarów. Przed przekazaniem prezentu powinna nabić na urządzenie rejestrujące sumę odpowiadającą cenie, za jaką nabyła przekazywany przedmiot — tłumaczy Justyna Zając-Wysocka, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Przedstawiciele agencji PR zapewniają, że wręczanie prezentów to tylko margines ich działalności. Ale na pomyśle nie zostawiają suchej nitki.

— Spróbujemy to obejść i zamiast płyt wręczać zaproszenia na koncerty albo przysyłać zespół jazzowy osobiście. Coś na pewno wymyślimy. A jeśli się nie uda, po prostu zrezygnujemy z tej części naszej działalności — mówi Piotr Lignar, właściciel agencji PR, wykładowca w WSPiZ oraz na UW.

— Wyposażyć się w kasy fiskalne oraz dołączać paragon do każdego sprzedanego przedmiotu będą musiały także sklepy internetowe sprzedające wskazane w przepisach produkty — podkreśla Anna Sobocińska z Ministerstwa Finansów.

To też pomysł kontrowersyjny. Transakcje w sieci są przecież bezgotówkowe — zapłata wpływa na konto sprzedającej firmy. Nie może więc zaniżać obrotów.

Jak kupić kasę

Jak ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej?

Najpierw trzeba ją kupić. Warto pamiętać, że podatnik może odliczyć od podatku 50 proc. ceny kasy (do 2500 zł). Drugim krokiem jest fiskalizacja kasy, czyli specjalistyczne jej uruchomienie (robi to serwis firmy, która dostarczyła urządzenie).

W siedem dni po fiskalizacji kasę trzeba zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego. Tam wystawią nam numer ewidencyjny (trzeba go nanieść na obudowę kasy). Potem musimy jeszcze złożyć pisemne zgłoszenie o liczbie kas i miejscu ich używania — też do naczelnika urzędu skarbowego.

Główni sprzedawcy kas to Novitus, Elzab oraz Posnet i Torell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prezent z paragonem