Prezes Allianz: w systemie finansowym robi się coraz bardziej niebezpiecznie

opublikowano: 18-11-2021, 12:14

Prezes Allianz, Oliver Baete ostrzegł, że „wszystkie lampki alarmowe w zarządzaniu ryzykiem świecą się na czerwono”, informuje Reuters.

Zarządzający jedną z największych na świecie firm ubezpieczeniowych Baete wskazał jako źródło niepokoju wysokie wyceny w sektorach motoryzacyjnym i nowych technologii. Zwrócił także uwagę na niedawne upadki firm finansowych Greensill i Archegos, a także słabnącą regulację sektora bankowego.

- System finansowy nie zrobił się bezpieczniejszy. Staje się znów bardziej niebezpieczny – powiedział Baete.

Szef niemieckiego giganta ubezpieczeniowego skrytykował działania regulatorów w okresie pandemii, m.in. zakazujące wypłaty dywidend firmom ubezpieczeniowym. Zwrócił uwagę, że decyzja, którą określił jako „katastrofę dla branży”, skutkowała jedynie wzrostem kosztu kapitału.

Oliver Baete, fot. Bloomberg
Oliver Baete, fot. Bloomberg

Baete nie ma szczęścia do trafnych prognoz. W 2015 roku ostrzegał o możliwym krachu na rynkach akcji, a w lutym ubiegłego roku przekonywał, że reakcja rynków na doniesienia o zagrożeniach wynikających z epidemii koronawirusa jest nadmierna i zbyt emocjonalna. Twierdził, że globalna gospodarka odczuje jedynie jej krótkoterminowy wpływ. Porównał koronawirusa do „silnej grypy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane