Prezes BPH spodziewa się lepszych wyników w 2004 r.

26-02-2004, 12:14

Reuters: Bank BPH spodziewa się, że w 2004 roku uda mu się poprawić wyniki dzięki wzrostowi przychodów, poprawie jakości portfela kredytowego i kontroli kosztów, powiedział w czwartek prezes spółki, Józef Wancer.

"Rok 2004 będzie lepszy od ubiegłego i pod względem zyskowności, jak i kosztów i jakości portfela kredytowego. Chcemy skupić się na wzroście przychodów, nie zapominając o jakości portfela kredytowego i o tym, że musimy kontrolować koszty" - powiedział na konferencji prasowej Wancer.

W całym 2003 roku zysk netto grupy BPH wyniósł 323,2 miliona złotych wobec 133,5 miliona w 2002 roku. Wancer powiedział, że strategicznymi produktami detalicznymi BPH będą w tym roku kredyty hipoteczne, sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych. Bank stawia też na obligacje korporacyjne. Podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że bank może zwiększyć dywidendę.

W ubiegłych latach BPH przeznaczał na jej wypłatę 20-30 procent zysku netto. Za 2002 rok bank płacił 1,4 złotego na akcję.

Wancer powiedział, że otwartą sprawą pozostaje możliwość wypłaty jednorazowej dywidendy, gdyż bank ma nadwyżkę kapitałów. Prezes zastrzegł jednak, że wszystko zależeć będzie od rozwoju akcji kredytowej, gdyż część kapitału jest potrzebna na rozwój podstawowego biznesu, a także na ewentualne przejęcia.

"Nic konkretnego (jeśli chodzi o przejęcia) nie mamy na stole" - powiedział prezes.

Wancer podtrzymał też plan banku mówiący o tym, że BPH zwiększy współczynnik ROE w 2006 roku do 20 procent z obecnych ponad sześciu procent.

((Autor: Paweł Kozłowski; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Prezes BPH spodziewa się lepszych wyników w 2004 r.