Prezes Cargill prognozuje utrzymanie się wysokich cen żywności w 2022 roku

opublikowano: 18-11-2021, 09:17

David MacLennan, szef amerykańskiego koncernu rolno-spożywczego Cargill uważa, że ceny żywności pozostaną wysokie w przyszłym roku z powodu dalszych zakłóceń łańcuchów dostaw oraz braku rąk do pracy w branży, informuje Bloomberg na swojej stronie internetowej.

- Myślałem, że inflacja w branży rolno-spożywczej jest przejściowa. Teraz jestem mniej przekonany z powodu niedoboru pracowników – powiedział MacLennan w wywiadzie udzielonym podczas Bloomberg New Economy Forum w Singapurze. – To jeden z elementów łańcucha dostaw, któremu się uważnie przyglądamy – dodał.

Bloomberg przypomina, że jeszcze we wrześniu MacLennan mówił o przejściowości wysokich cen żywności. W październiku jej ceny na świecie były jednak najwyższe od dekady, do czego przyczynił się m.in. szybki wzrost cen energii w wielu miejscach świata, a także dalsze zakłócenia łańcuchów dostaw.

MacLennan zwrócił uwagę na rosnący wpływ na rynek żywności prac nad ekologicznymi paliwami. Zauważył, że cena oleju palmowego wzrosła o ok. 50 proc. przez rok, sojowego o 60 proc. Rekordowo wysokie są także notowania rzepaku. Szef Cargill jest przekonany, że napięcie w relacji żywność-paliwo będzie dużo większe niż przez ostatnie 15 lat. Zapowiada nadejście czasów, w których większość produkcji rolnej będzie wykorzystywane jako źródło energii, a nie żywność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane