Prezes Chemobudowy-Kraków: nie otrzymaliśmy pomocy publicznej

Polska Agencja Prasowa SA
04-01-2006, 16:19

Firma budowlana Chemobudowa-Kraków SA nie otrzymała do tej pory pomocy państwa na wsparcie jej restrukturyzacji - poinformował PAP prezes spółki Edward Suchan. Tymczasem pod koniec grudnia Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy pomoc ta jest zgodna z unijnymi zasadami.

Firma budowlana Chemobudowa-Kraków SA nie otrzymała do tej pory pomocy państwa na wsparcie jej restrukturyzacji - poinformował PAP prezes spółki Edward Suchan. Tymczasem pod koniec grudnia Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy pomoc ta jest zgodna z unijnymi zasadami.

    "W 2003 roku spółka opracowała program restrukturyzacyjny, zakładający uzyskanie preferencyjnego kredytu w wysokości 10 mln zł. Przez kilka lat dokumenty w tej sprawie krążyły między różnymi instytucjami w naszym kraju, ostatecznie trafiając do Brukseli, która w grudniu miała zdecydować o przyznaniu lub nie tej pomocy" - wyjaśnił PAP w środę prezes Chemobudowy, Edward Suchan.

      Jak poinformowało Ministerstwo Skarbu w środę PAP, do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) wpłynął wniosek o udzielenie pomocy państwa na wsparcie restrukturyzacji firmy Chemobudowa-Kraków. ARP wysłała ten wniosek do Komisji Europejskiej w celu sprawdzenia, czy jest to uprawniona pomoc publiczna.

     W środę w rozmowie z PAP, przedstawicielka ARP potwierdziła, że agencja wysłała wniosek do Komisji Europejskiej i czeka na odpowiedź w tej sprawie. Jeśli opinia KE będzie pozytywna, to krakowska spółka otrzyma dotację w wysokości 10 mln zł na wsparcie restrukturyzacji.

    Komisja Europejska poinformowała pod koniec grudnia w komunikacie prasowym o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy państwa udzielonej polskiemu przedsiębiorstwu budowlanemu Chemobudowa-Kraków. Komisja ma wątpliwości, co do zgodności udzielonej pomocy z unijnymi zasadami pomocy państwa.

    "Komisja musi ocenić cały program restrukturyzacji w celu ustalenia, czy całkowita kwota przyznanej pomocy nie wykracza poza minimum niezbędne do przywrócenia rentowności Chemobudowy" - oświadczyła wówczas komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

    W komunikacie napisano, że Polska zgłosiła pomoc na łączną kwotę 2,67 mln euro, przeznaczoną na wsparcie restrukturyzacji Chemobudowy. Poinformowała też Komisję o innych środkach na rzecz tego przedsiębiorstwa, przyznanych w okresie restrukturyzacji.

    Komisja ma wątpliwości w szczególności co do tego, czy program restrukturyzacji przywróci Chemobudowie długoterminową rentowność, ponieważ obejmuje on przede wszystkim umorzenie długu i odroczenie płatności zobowiązań, które zostały udzielone w latach 2003-2005. Komisja wątpi też, czy udział prywatny w finansowaniurestrukturyzacji jest wystarczający.

    Jak podkreśliła KE, wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego umożliwi zainteresowanym stronom zgłoszenie uwag, nie przesądza natomiast w żaden sposób o ostatecznej decyzji Komisji.

    Zdaniem prezesa, wszczęcie postępowania przez Brukselę może być też przejawem działalności konkurencyjnych firm zagranicznych. "Preferencyjny kredyt na restrukturyzację nadal byłby dla nas przydatny, bo mamy pozaciągane kredyty, ale z drugiej strony też dobry portfel zleceń" - wyjaśnił prezes Suchan.

    Chemobudowa-Kraków jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, zatrudniającą 919 osób. Działa na rynku polskim, a także zagranicą, głównie w Niemczech. W 2004 roku jej sprzedaż wyniosła 131 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezes Chemobudowy-Kraków: nie otrzymaliśmy pomocy publicznej