Prezes Deutsche Banku wzywa banki centralne do walki z inflacją

opublikowano: 15-11-2021, 14:30

Christian Sewing nie wierzy w „przejściowość” wysokiej inflacji, dlatego zaapelował do światowych banków centralnych aby „zmieniły kurs” i rozpoczęły z nią walkę, poinformował Reuters.

Na konferencji branżowej w poniedziałek prezes Deutsche Banku oświadczył, że nie podziela przekonania banków centralnych co „przejściowego” charakteru występującej obecnie na świecie wysokiej inflacji. Jego zdaniem, potrzebne są przeciwdziałające jej zmiany polityki monetarnej banków centralnych. Podkreślił, że im szybciej do nich dojdzie tym lepiej.

- Rzekome panaceum stosowane w ostatnich latach, niskie stopy procentowe przy jakoby stabilnych cenach, straciło skuteczność i walczymy obecnie z jego skutkami ubocznymi – powiedział Sewing.

Inflacja w eurolandzie wynosiła w październiku 4,1 proc. w ujęciu rocznym i była najwyższa od lipca 2008 roku. W ujęciu miesięcznym wynosiła 0,8 proc. W Niemczech ceny rosły w październiku o 4,5 proc., najmocniej od sierpnia 1993 roku. W ujęciu miesięcznym inflacja wynosiła 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane