Prezes Dialogu idzie do odstrzału

Ewa Szczecińska
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Zmiany personalne zaczną się od zmian w zależnym telekomie. Potem przyjdzie pora na KGHM Ecoren.

Miotła w KGHM może zaskoczyć ministra skarbu

Zmiany personalne zaczną się od zmian w zależnym telekomie. Potem przyjdzie pora na KGHM Ecoren.

Prezesi giełdowego KGHM chcą się pozbyć Sławomira Szycha, prezesa Telefonii Dialog — dowiedzieliśmy się nieoficjalnie z dobrze poinformowanego źródła. To niespodzianka, bo odwołanie Krzysztofa Skóry z funkcji prezesa Polskiej Miedzi miało zatrzymać nagłe zmiany kadrowe w grupie. Okazuje się jednak, że Ireneusz Reszczyński, który był zastępcą Skóry, a obecnie stoi na czele zarządu jako p.o. prezes KGHM, nie zasypia gruszek w popiele. I to podobno bez błogosławieństwa ministra.

Konkurs do rady

Ponieważ prezes sam nie zagrzeje długo miejsca w zarządzie, nie ma nic do stracenia. Na 14 lutego zaplanowano walne KGHM, na którym dokonane zostaną zmiany w radzie nadzorczej. Ta z kolei wybierze prezesa koncernu. Wczoraj resort skarbu ogłosił konkurs na członków rady nadzorczej. Komunikat w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej resortu.

Dziś, najdalej jutro pracę w Telefonii Dialog ma stracić jej szef. Ta telekomunikacyjna firma jest jedyną spółką w koncernie, której prezesa nie powołuje rada nadzorcza, ale zarząd Polskiej Miedzi.

— Jesteśmy zaniepokojeni takimi sygnałami. Każda zmiana powinna być konsultowana z ministrem skarbu. Działanie wbrew temu będzie traktowane jako akt nieposłuszeństwa zarządu wobec właściciela — mówi Tomasz Misiak, senator PO.

Radosław Poraj-Różecki, rzecznik spółki, nie chciał powiedzieć, czy prezes Dialogu może stracić stanowisko.  

— Posiedzenie zarządu zaplanowano na środę. Nie komentujemy informacji dotyczacych rzekomych zmian kadrowych — wyjaśnia rzecznik KGHM.

Kto w zamian

Z naszych informacji wynika, że prezesa Szycha w Dialogu zastąpić miałaby Małgorzata Jawor, dyrektor wydziału nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Czy taka nominacja jest możliwa? Ireneusz Reszczyński ewidentnie kojarzony jest z PiS, a Małgorzata Jawor ma legitymację partyjną PO.

— Jestem zaskoczona. Zapewniam, że nikt mi takiej propozycji nie składał — mówi Małgorzata Jawor.

Z kolei Sławomir Szych odmówił komentarza w sprawie domniemanego odwołania.

— Zajmujemy się realizacją strategii i to jest przedmiotem naszego zainteresowania — odpowiedział „PB”.

Dialog nie jest jedyną spółką, w której ma dojść do zmian kadrowych. Obecny zarząd, w którego skład wchodzą obok Reszczyńskiego Stanisław Kot i Marek Fusiński, ma też ponoć na celowniku Mariusza Bobera, prezesa KGHM Ecoren.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane