Prezes EBC o sporze władz polskich z UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 21:54

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył w poniedziałek, w kontekście sporu władz polskich z UniCredito, że "niezależność polskiego banku centralnego jest niezwykle ważna".

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył w poniedziałek, w kontekście sporu władz polskich z UniCredito, że "niezależność polskiego banku centralnego jest niezwykle ważna".

Trichet dodał, że mówi o tym "z wielką, wielką powagą" i podkreślił: "Ta zasada powinna być respektowana i głęboko wierzę, że ta niezależność będzie respektowana, bo jest to istotna część prawidłowego funkcjonowania Unii Europejskiej". Szef EBC powiedział to dziennikarzom po spotkaniu szefów banków centralnych w Bazylei.

Reuter odnotował wypowiedź Tricheta w obszernym materiale, poświęconym sprawie UniCredito. Agencja pisze m.in. o zawoalowanych groźbach" PiS wobec prezesa NBP Leszka Balcerowicza, sprzeciwiającego się próbom zablokowania połączenia banków Pekao SA i BPH, których udziałowcem jest włoski UniCredito.

Reuter pisze, że polscy politycy "w dalszym ciągu straszą obcą dominacją oraz atakują bank centralny i jego prezesa". Agencja cytuje też prezesa Amerykańskiej Izby Handlu w Warszawie Romana Rewalda, który mówi o prawdopodobieństwie "wysłania bardzo złego sygnału do inwestorów zagranicznych".

"Spędziłem właśnie tydzień na promowaniu Polski jako miejsca dla inwestycji, a teraz (czuję się) jakby wbito mi nóż w plecy" - powiedział Reuterowi Rewald.

Agencja przedstawia stanowiska stron w sporze z UniCredito - polskiego rządu, PiS, Balcerowicza - a jednocześnie przypomina, że reguły Unii Europejskiej zabraniają państwom członkowskim odmiennego traktowania krajowych i zagranicznych inwestorów.

Odnotowuje też wypowiedź włoskiego ministra gospodarki Giulio Tremontiego, który uważa, że w sporze z Polską "technicznie rzecz biorąc racja jest po stronie UniCredito".

Według Reutera, "coraz bardziej protekcjonistyczny i nacjonalistyczny ton rządu pasuje do retoryki, jaką posługują się jego parlamentarni sojusznicy". Agencja ilustruje to wypowiedzią szefa PO Donalda Tuska, że "konserwatyści są zakładnikami prostackiej, populistycznej ideologii, proponowanej przez ich skrajnych sojuszników".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane