Prezes EBI marzy o trasie Berlin-Warszawa

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 17-04-2009, 00:00

W naszym regionie jesteśmy liderem w zdobywaniu kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Europie mamy 6. lokatę.

W naszym regionie jesteśmy liderem w zdobywaniu kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Europie mamy 6. lokatę.

Andrzej Patalas, prezes Autostrady Wielkopolskiej, która ma m.in. koncesję na autostradę A2 Nowy Tomyśl —Świecko, spodziewał się, że w połowie kwietnia dostanie zgodę na kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Połowa kwietnia minęła, a kredytu ani śladu. A chodzi o dużą kwotę — połowę budżetu inwestycji ocenianego na 1,6 mld EUR.

— Wkrótce będzie decyzja. To bardzo dobry projekt. Osobiście zabiegam, by szybko został dopięty. Marzy mi się, by wreszcie można było przejechać autostradą z Berlina do Warszawy — mówi Marta Gajęcka, wiceprezes EBI.

Oprócz inwestycji w trasę do Świecka, EBI analizuje też udzielenie kredytu na inny odcinek A2: Warszawa — Łódź. Już wiele miesięcy temu EBI zgodził się kredytować ten projekt, ale wówczas miał być realizowany w modelu publiczno-prywatnego partnerstwa. Rozmowy z prywatnymi partnerami zakończyły się fiaskiem, inwestycję przejęło państwo, ale bank nadal chce ją kredytować.

— Tamten kredyt nie trafił do lamusa. Pracujemy nad udzieleniem finansowania w obecnym modelu — twierdzi Marta Gajęcka.

Tu także potrzeba szybkich decyzji, bo pod koniec kwietnia drogowa dyrekcja ma dostać oferty od firm, które chcą budować trasę. Musi "tylko" mieć ją z czego sfinansować.

Polska na podium

EBI może pożyczyć Pols- ce na drogi setki milionów euro. W grę wchodzi udzie-lenie przez bank w tym roku 5-6 mld EUR. To dużo, bo w ubiegłym roku było to 2,8 mld EUR, a od początku współpracy z bankiem, czyli od 1990 r., bank udzielił Polsce kredytów wartości 18 mld EUR.

— Pod względem wolumenu kredytów w Unii Europejskiej zajmujemy 6. pozycję, a w regionie mamy pierwsze miejsce — podkreśla Marta Gajęcka.

W Unii Europejskiej wyprzedzają nas Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania, w regionie Polska zdystansowała Czechy i Węgry.

Bank na kryzys

EBI zamierza zwiększyć pulę przeznaczoną na kredyty nie tylko dla Polski.

— Przyjęliśmy pakiet antykryzysowy i planujemy zwiększenie puli kredytowej w latach 2009-10 o 30 proc. W sumie możemy udzielić około 70 mld EUR. To pokaźna suma na podtrzymanie koniunktury w Europie — mówi Marta Gajęcka.

W Polsce oprócz infrastruktury priorytetem ma być także finansowanie regionów, małych i średnich firm (za pośrednictwem banków komercyjnych) oraz projektów energetycznych (na przykład współfinansowanie inwestycji w wychwytywanie dwutlenku węgla w energetyce).

Bank stara się wspierać inwestycje w ochronę środowiska. Ostatnio coraz częściej analizuje projekty kredytowe cierpiącej z powodu kryzysu motoryzacji, ale głównie dotyczące inwestycji w samochody przyjazne dla środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu