Prezes Goldman Sachs zarobi 10 mln USD mniej przez skandal

opublikowano: 27-01-2021, 06:25

To skutek uwikłania Goldman Sachs w skandal korupcyjny malezyjskiego funduszu 1MDB.

1MDB miał być funduszem inwestycyjnym rządu Melzji, a stał się prywatną skarbonką prominentnych osób, których działania spowodowały miliardy strat. W wyniku skandalu na 12 lat więzienia został skazany Najib Razak, były premier Malezji.

Goldman Sachs, który określił swoje uwikłanie w sprawę 1MDB „instytucjonalnym błędem”, pomógł funduszowi pożyczyć 6,5 mld USD sprzedając jego obligacje inwestorom. Pieniądze zostały następnie rozkradzione. Prokuratorzy uznali, że bank ignorował wszystkie znaki ostrzegawcze robiąc interesy z 1MDB oraz doradcą funduszu. Dwaj bankierzy Goldman Sachs usłyszeli zarzuty kryminalne.

David Solomon, fot. Reuters/FORUM
David Solomon, fot. Reuters/FORUM

We wtorek Goldman Sachs ogłosił, że całkowite wynagrodzenie prezesa Davida Solomona wyniesie 17,5 mln USD za 2020 rok. Byłoby o 10 mln USD wyższe gdyby nie uwikłanie banku w skandal. Goldman Sachs zaznaczył, że prezes nie wiedział o korupcji związanej z 1MDB.

W październiku Goldman Sachs zgodził się zapłacić prawie 3 mld USD aby zakończyć dochodzenia w sprawie 1MDB w czterech krajach. W 2012 i 2013 roku zarobił 600 mln USD na pomocy w sprzedaży obligacji malezyjskiego funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane