Prezes GPW chce być partnerem w realizacji planów rządu

PAP
opublikowano: 03-12-2017, 20:05
aktualizacja: 03-12-2017, 20:26

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl chce, by giełda mogła wspierać rozwój gospodarczy w Polsce. Jak mówi w rozmowie z PAP, chce też współpracować z innymi giełdami regionu, ale nie chce ich przejmować.

"Nie ma co się oszukiwać, że jesteśmy samotną wyspą, która nie jest dotknięta przez to, co się dzieje wokół. Zależy nam na tym, by gospodarka dobrze się rozwijała, a my jesteśmy potrzebni gospodarce. Jesteśmy sprawdzonym partnerem w realizacji różnych zadań sektora publicznego" - powiedział Dietl.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

Jako przykład współpracy podaje zaangażowanie giełdy w handel zielonymi certyfikatami. Chce też z ministerstwem rolnictwa stworzyć giełdowy rynek rolny. Możliwe jest też rozszerzanie współpracy z Ministerstwem Finansów w zakresie rynku obligacji skarbowych i oferowanie nowych, coraz ciekawszych instrumentów, w tym o dłuższym okresie zapadalności.

"Mam też kilka całkiem nowych pomysłów. Chętnie byśmy się włączyli we współpracę z Ministerstwem Obrony, umożliwiając finansowanie spółce, która emitowałaby obligacje, kupowała sprzęt wojskowy, a potem leasingowała go dla armii. Z punktu widzenia budżetu państwa korzyścią byłoby rozłożenie płatności za ten sprzęt w ratach" - powiedział prezes GPW.

W jego ocenie przed Polską też olbrzymie inwestycje w żeglugę śródlądową, w porty. "Mogłyby one np. emitować obligacje. Jako giełda mamy infrastrukturę, pytanie czy jest wola, żeby z nami współpracować. Widzimy też cały szereg możliwości finansowania inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny. Mamy nadzieję, że w przyszłości dojdzie do debiutu PLL LOT na giełdzie, możemy też pomóc w finansowaniu infrastruktury kolejowej. Możliwości jest bardzo dużo" - podkreślił.

W ocenie szefa GPW, niedawna decyzja agencji FTSE Russell o przekwalifikowaniu polskiej giełdy z grona rynków wschodzących do rozwiniętych to szansa nie tylko dla Polski, ale również możliwość przypomnienia globalnym inwestorom o całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dietl zwraca uwagę na to, że wraz z wejściem w życie decyzji FTSE Russell - co nastąpi we wrześniu 2018 roku - część inwestorów działających na rynkach wschodzących będzie powoli wygaszać swoją obecność na naszym rynku, ale pojawiają się nowi inwestorzy, którzy będą mieli ekspozycję na całą Europę Środkowo-Wschodnią.

"To duża okazja dla regionu, żeby wrócić na inwestycyjną mapę świata. Chciałbym współpracować z innymi giełdami, ale chciałbym od razu zaznaczyć, że nie chcemy ich przejmować, tylko w duchu jagiellońskiej współpracy wypromować nie tylko polską giełdę, ale przy okazji cały region. Lepiej, żebyśmy współpracowali na zasadzie doradztwa niż przyciągali spółki poprzez IPO z ich lokalnych rynków. Są oczywiście firmy, które chcą korzystać z większych możliwości polskiego rynku kapitałowego i chcą tutaj debiutować. Możemy się wtedy tylko cieszyć i zapraszamy je do nas, natomiast powinno być to działanie komplementarne a nie rywalizacji" - powiedział Dietl.

Na koniec września br. agencja indeksowa FTSE Russell zdecydowała o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się do rozwiniętych. Jak podkreślała wówczas Giełda Papierów Wartościowych, decyzja FTSE Russell oznacza, że Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone. Podczas rewizji klasyfikacji FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych.

Warszawska giełda prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych.

Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes GPW chce być partnerem w realizacji planów rządu