Prezes GPW przeciwny zniesieniu podatku tylko od lokat bankowych

PAP
opublikowano: 27-02-2008, 12:10

Zniesienie tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych, jest dobrym rozwiązaniem, choć nie wygeneruje bardzo poważnych obrotów - ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski. Skrytykował natomiast zniesienie podatku tylko od zysków z lokat bankowych.

"Dobre rozwiązanie byłoby takie, żeby znieść (podatek Belki - PAP) nie tylko dlatego, że inwestorzy więcej zarobią, że więcej zostanie w ich kieszeniach, ale również dlatego, że ten podatek dla domów maklerskich, dla firm inwestycyjnych jest bardzo ciężki w obsłudze i bardzo kosztochłonny. A my musimy dbać o ten sektor, bo jest on bardzo ważnym motorem realizacji strategii rozwoju rynku kapitałowego" - powiedział w środę Sobolewski w radiu PiN.

Szef giełdy ocenił, że samo zniesienie podatku Belki nie będzie miało większego wpływu na inwestorów, raczej nie wygeneruje "bardzo poważnych obrotów".

Odnosząc się do propozycji zniesienia tego podatku tylko od zysków z lokat bankowych, pozostawiając podatek od zysków giełdowych, Sobolewski powiedział: "To jest niemożliwa konstrukcja".

"Tak nie mogłoby być, bo to jest naruszenie podstawowej zasady jednolitego opodatkowania w stosunku do - w gruncie rzeczy - takiego samego źródła przychodu. Oznaczałaby to jednocześnie uprzywilejowanie pewnego sektora rynku finansowego" - wyjaśnił prezes GPW.

Przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział w środę PAP, że minister finansów skłania się ku temu, by znieść podatek Belki w części dotyczącej odsetek od lokat bankowych.

"Być może podatek Belki zostanie zlikwidowany w części dotyczącej odsetek od lokat bankowych. Minister finansów skłania się ku takiemu rozwiązaniu" - zaznaczył Chlebowski w rozmowie z PAP.

Minister finansów Jacek Rostowski w ubiegłym tygodniu powiedział, że jest przeciwnikiem likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Zwolennikami takiego rozwiązania są natomiast niektórzy politycy PO, w tym premier Donald Tusk. Premier zadeklarował, że jest zwolennikiem zniesienia tzw. podatku Belki pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja budżetowa.

19-proc. podatek od dochodów kapitałowych - tzw. podatek Belki - został wprowadzony w 2001 r. Jest pobierany od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane