Prezes GUS: Wzrost PKB w II kwartale wyższy niż w I

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-07-2005, 13:30

Wzrost PKB w II kwartale będzie wyższy niż w I kwartale, kiedy to wyniósł 2,1 proc. - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Tadeusz Toczyński. Dodał, że jest za wcześnie na podanie konkretnych liczb.

Wzrost PKB w II kwartale będzie wyższy niż w I kwartale, kiedy to wyniósł 2,1 proc. - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Tadeusz Toczyński. Dodał, że jest za wcześnie na podanie konkretnych liczb.

    Według niego, aby wzrost gospodarczy okazał się trwały, należy odbudować popyt konsumpcyjny.

    "Nie widzimy przesłanek, że popyt krajowy jest na ścieżce szybkiego zwiększania się. Wzrost gospodarczy nie przekłada się na wzrost popytu konsumpcyjnego; nie ma gospodarki na świecie, która bez odbudowy popytu krajowego weszłaby na ścieżkę trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego" - powiedział.

    Dodał, że przyspieszenie dynamiki wzrostu gospodarczego w I półroczu może mieć zarówno charakter okazjonalny, jak też może być tendencją trwałą. Będzie to można ocenić na podstawie kolejnych danych.

    Jego zdaniem, szybszy wzrost w II kwartale będzie wynikał z poprawy sytuacji w przemyśle i budownictwie oraz eksporcie, częściowo także z większego popytu konsumpcyjnego. Zaznaczył jednak, że "aby mocno ruszyć PKB, popyt musiałby wzrosnąć znacząco".

    GUS podał w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu 2005 r. o 10,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004, po wzroście o 8,0 proc. rok do roku w maju, a miesiąc do miesiąca zwiększyła się o 4,6 proc. 

    W I kwartale tego roku wzrost PKB wyniósł 2,1 proc. Minister finansów Mirosław Gronicki mówił niedawno, że wzrost gospodarczy w II kwartale wyniesie ok. 3 proc. PKB, a w całym roku 3,7 proc. PKB.

    Minister gospodarki Jacek Piechota szacuje wzrost PKB w II kwartale 2005 roku na 3-3,3 proc. Obecnie ekonomiści spodziewają się, że wzrost gospodarczy w II kwartale wyniósł 2,71 proc. Natomiast w kolejnym kwartale PKB wzrośnie o 4,0 proc., by w IV kwartale 2005 roku osiągnąć najwyższy poziom, tzn. 4,7 proc.

    W całym 2005 r. wzrost gospodarczy prognozowany jest na 3,5 proc. wobec 5,4 proc. w roku 2004.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezes GUS: Wzrost PKB w II kwartale wyższy niż w I