Prezes JSW: aktualizacja planów wydobywczych w porozumieniu z partnerami handlowymi

  • PAP
opublikowano: 16-11-2021, 14:40

Aktualizacja planów Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) dotyczących tegorocznej wielkości wydobycia węgla nastąpiła w porozumieniu z partnerami handlowymi spółki - zapewnił we wtorek jej prezes Tomasz Cudny. JSW zakłada, że od 2031 r. będzie mogła produkować głównie węgiel metalurgiczny.

W poniedziałek JSW poinformowała w komunikacie o weryfikacji podstawowych założeń operacyjnych na 2021 rok, zmniejszając zakładany na ten rok poziom wydobycia węgla z ok. 16 mln ton (jak zapisano w strategii spółki) do 13,8 mln ton. W poniedziałek widoczny był spadek kursu akcji JSW na giełdzie, jednak we wtorek akcje firmy zyskiwały na wartości.

fot. Reuters/FORUM
fot. Reuters/FORUM

"Jastrzębska Spółka Węglowa zaktualizowała założenia dotyczące wydobycia węgla w 2021 roku do poziomu 13,8 mln ton, ale zrobiliśmy to w porozumieniu z naszymi partnerami handlowymi, których potrzeby są dla nas niezwykle istotne" - zapewnił we wtorek PAP prezes JSW Tomasz Cudny.

"Wysyłki realizujemy zgodnie z umowami, dzięki zgromadzonym zapasom. Ewentualne różnice są przedmiotem uzgodnień z odbiorcami, co jednak nie zaburza w żaden sposób wieloletniej współpracy" - dodał szef jastrzębskiej spółki.

Wyjaśnił, że zmiana założeń produkcyjnych wynika przede wszystkim ze stopniowej zmiany związanej z przechodzeniem spółki na zwiększoną produkcję węgla koksowego.

"Po zmianie modelu funkcjonowania oraz przeprowadzeniu inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, od 2031 roku JSW będzie mogła produkować głównie węgiel metalurgiczny" - ocenił prezes.

Przypomniał - o czym informowała również JSW w poniedziałkowym raporcie bieżącym - iż kopalnie spółki schodzą z eksploatacją węgla do niżej położonych pokładów, co wiąże się z trudniejszymi warunkami górniczo-geologicznymi oraz wieloma potencjalnymi zagrożeniami naturalnymi.

"Kładziemy przy tym ogromny nacisk na bezpieczeństwo załogi, a zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w tych trudnych warunkach przekłada się na ograniczenie wydobycia" - wyjaśnił prezes JSW.

"Ograniczenie wydobycia ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa załogi przy wzroście zagrożeń naturalnych - w szczególności zagrożenia klimatycznego, metanowego i tąpaniami, oraz zagrożeń płynących z trudniejszych warunków geologicznych" - informowała w poniedziałek spółka.

JSW zapewnia o współpracy z kontrahentami w zakresie realizacji wysyłek węgla w tym roku, w oparciu o zawarte umowy. "Weryfikacja podstawowych założeń operacyjnych na rok 2021, w ocenie JSW, nie zaburzy współpracy z dotychczasowymi wieloletnimi kontrahentami opartej o umowy wieloletnie na lata przyszłe" - informowała w poniedziałek firma, która w kolejnych latach zakłada roczną produkcję węgla powyżej 14 mln ton oraz wzrost jakości i udziału w produkcji węgla metalurgicznego.

Jak wiosną informowała JSW, w ub. roku węgiel koksowy stanowił ok. 77 proc. całej produkcji węgla w kopalniach spółki. Pozostałą część stanowił węgiel energetyczny. We wrześniu br. wiceprezes JSW Sebastian Bartos zapowiadał, że w tym roku JSW zamierza zwiększyć udział węgla koksowego w całości produkcji do ok. 85 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane