Prezes KGHM kandydatem na członka zarządu z wyboru załogi

Polska Agencja Prasowa SA
18-04-2005, 12:08

Aktualny prezes KGHM Polska Miedź SA Wiktor Błądek będzie kandydatem działającego w firmie Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) w wyborach na przedstawiciela załogi do zarządu koncernu - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Lubinie, szef ZZPPM Ryszard Zbrzyzny.

Aktualny prezes KGHM Polska Miedź SA Wiktor Błądek będzie kandydatem działającego w firmie Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) w wyborach na przedstawiciela załogi do zarządu koncernu - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Lubinie, szef ZZPPM Ryszard Zbrzyzny.

Natomiast przewodniczący konkurencyjnego związku w KGHM - Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", Józef Czyczerski powiedział PAP, że jego związek wybory zamierza zbojkotować i nie wystawi żadnego kandydata.

"Jeżeli urzędujący prezes chce ubiegać się o wybór z ramienia załogi, to naszym zdaniem powinien złożyć rezygnację z funkcji prezesa, a rada nadzorcza powinna ją przyjąć. W przeciwnym razie zachodzi podejrzenie, że będzie wykorzystywać swoje stanowisko w prowadzonej kampanii" - wyjaśnił Czyczerski.

Aby zostać oficjalnie zgłoszonym na listę wyborczą, Błądek musi uzyskać 2,7 tys. głosów poparcia wśród pracowników. Wybory zaplanowano na 18 i 19 maja tego roku i zostaną przeprowadzone równocześnie z wyborami reprezentantów załogi do rady nadzorczej firmy (jest ich trzech w dziewięcioosobowej radzie).

Jak powiedział Zbrzyzny, Błądek jest najlepszym kandydatem do zarządu. "Będzie bronił interesów załogi. Jest gwarantem, że będą realizowane obecne plany rozwoju firmy. Jego wybór spowoduje umocnienie jego pozycji w zarządzie i uchroni KGHM przed zakusami ludzi, którzy np. zapowiadają prywatyzację firmy" - powiedział szef ZZPPM.

Zbrzyzny przyznał, że obawia się, iż po kolejnych wyborach prawica  zechce sprywatyzować KGHM i zapowiedział, że jego związek będzie się temu sprzeciwiał.

"KGHM był i jest traktowany jak łup polityczny. Chcemy przerwać sytuację, w której załoga nie ma wpływu na to co dotyczy przyszłości jej zakładu pracy" - powiedział członek rady nadzorczej z wyboru załogi (ZZPPM) Leszek Hajdacki.

Gdyby Wiktor Błądek został wybrany do władz firmy, byłby pierwszym członkiem zarządu z wyboru załogi i tylko pracownicy mogliby odwołać go z tej funkcji. Aby tak się stało do urn wyborczych musi pójść przeszło połowa załogi, a nieco ponad 50 proc. z nich musi oddać głos na kandydata ZZPPM.

Do tej pory w zarządzie Polskiej Miedzi, mimo ustawowych możliwości, załoga nie miała swojego reprezentanta.

W KGHM uruchomiono wprawdzie jeden raz procedurę wyboru członka zarządu z ramienia załogi, ale wyborów nie przeprowadzono, ponieważ nie zarejestrowano żadnego kandydata. Wybory zbojkotował wówczas jeden z dwóch największych związków w Polskiej Miedzi - Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".

Szef tego związku Józef Czyczerski uważa, że wśród pracowników koncernu nie ma poparcia dla tworzenia kolejnego wysokopłatnego stanowiska w strukturze zarządu oraz, że ewentualny przedstawiciel pracowników w tym gremium będzie jedynie figurantem i nie będzie miał rzeczywistego wpływu na decyzje dotyczące spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Prezes KGHM kandydatem na członka zarządu z wyboru załogi