Prezes KGHM: ponad 11 mld zł na krajowe projekty inwestycyjne

  • PAP
opublikowano: 27-06-2018, 14:16
aktualizacja: 27-06-2018, 14:20

W najbliższych pięciu latach KGHM przeznaczy na kolejne krajowe projekty inwestycyjne ponad 11 mld zł, powiedział PAP prezes KGHM Rafał Pawełczak.

Jak mówił, koncern koncentruje się na zadaniach strategicznych, niezbędnych dla rozwoju spółki. Dodał, że ma to KGHM umożliwić dalsze funkcjonowanie w regionie przez kolejne dekady.

"Zarząd KGHM konsekwentnie realizuje kolejne krajowe projekty inwestycyjne spółki na poziomie ponad 11 miliardów złotych w ciągu najbliższych pięciu lat" - zaznaczył Rafał Pawełczak.

Prezes poinformował, że podstawowym zadaniem firmy jest zapewnienie ciągłości produkcji oraz stabilny jej rozwój. "Kontynuujemy prace w obszarze Głogów Głęboki – Przemysłowy, gdzie stopniowo rozwijamy eksploatację, schodząc poniżej 1200 m. Prowadzimy prace w zakresie poszukiwania i rozpoznania ekonomicznej mineralizacji miedziowej na obszarach Retków Ścinawa i Głogów, w celu zwiększenia bazy zasobowej w regionie" - podał Pawełczak.

Jak zaznaczył, w planie budżetowym koncern uwzględnił również środki na wykonanie prac geologicznych w obszarze Kulów oraz Bytom Odrzański, w przypadku uzyskania przez spółkę koncesji.

"Aktywa zagraniczne pozostają pod pełną kontrolą zarządu KGHM" - zaznaczył prezes, wiceprezes ds. rozwoju KGHM. "Planujemy restrukturyzację portfela kopalni i projektów w Ameryce Północnej. Skupiamy się na zasobach, które już posiadamy, podnosząc produktywność i efektywność naszych aktywów. Dążymy do uniezależnienia finansowego kopalni od wsparcia ze strony właścicieli" – podkreślił szef miedziowego koncernu.

Jego zdaniem proces inwestycyjny KGHM jest niezagrożony. "Stawiamy na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które służą utrzymaniu pozycji lidera w produkcji miedzi i srebra zarówno w Europie, jak i na świecie" – podkreślił Pawełczak.

We wtorek akcjonariusze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź SA zdecydowali o przerwaniu obrad do 6 lipca. Wniosek o przerwanie obrad złożył przedstawiciel Ministerstwa Energii, które sprawuje nadzór nad KGHM.

Przed ogłoszeniem przerwy akcjonariusze obecni na ZWZ KGHM Polska Miedź S.A. nie podjęli uchwały o wprowadzeniu zmiany w statucie miedziowej spółki, o co wnioskował Skarb Państwa. „Zmiany w statucie mają na celu optymalizację procesu wyboru członka zarządu w postępowaniu kwalifikacyjnym prowadzonym przez radę nadzorczą” - powiedział dziennikarzom Marcin Rupiński z Ministerstwa Energii.

W piątek rada nadzorcza KGHM powołała prezesa i nowych wiceprezesów miedziowej spółki. Prezesem KGHM został dotychczasowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński; wiceprezesami natomiast zostali Katarzyna Kreczmańska–Gigol (ds. finansowych) oraz Radosław Stach (ds. produkcji).

Nowy zarząd powołano z dniem zakończenia walnego zgromadzenia KGHM zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2017 rok, na okres trzech lat. Przerwa w obradach oznacza, że nowy zarząd obejmie funkcje najwcześniej 6 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu