Prezes KGHM wycofał swój wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Polska Agencja Prasowa SA
17-02-2005, 15:05

O wycofaniu swojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Lubinie (Dolnośląskie) prezes KGHM Polska Miedź SA Wiktor Błądek.

O wycofaniu swojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Lubinie (Dolnośląskie) prezes KGHM Polska Miedź SA Wiktor Błądek.

"Z odpowiednim pismem zwróciłem się do Rady Nadzorczej. Oświadczam, że do końca kadencji rezygnuję z podwyżki płacy" - owiedział Błądek. Po konferencji pokazał dziennikarzom odcinek informujący o wysokości jego miesięcznych zarobków i powiedział, że zarabia 24 tys. zł netto.

Wokół sprawy wysokości pensji członków zarządu miedziowego koncernu zrobiło się głośno po informacjach, że chcą oni zwiększania pensji o 100, a według niektórych doniesień nawet o 200 procent. Wniosek o podwyżki zarząd uzasadniał rekordowo dobrymi wynikami spółki oraz tym, że podwyżek nie miał od czterech lat.

17 lutego Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź SA odrzuciła wniosek dotyczący podwyżek płac dla członków zarządu.

Według Józefa Czyczerskiego, członka Rady Nadzorczej KGHM z wyboru załogi oraz przewodniczącego działającej w spółce sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", odrzucony przez radę wniosek zwiększałby płace członków zarządu o blisko sto procent.

Podwyżkom sprzeciwiali się właśnie działacze miedziowej Solidarności, którzy przed posiedzeniem rady nadzorczej zaapelowali do ministra skarbu Jacka Sochy, aby powstrzymał radę przed podwyższeniem wynagrodzeń członkom zarządu.

Zdaniem Czyczerskiego, zwiększając pensje zarząd chciał zabezpieczyć swoje interesy na wypadek zmian na stanowiskach członków zarządu, jakie mogą być następstwem kolejnych wyborów do parlamentu i zmiany układu politycznego.

Największy pakiet akcji KGHM Polska Miedź SA (44 proc.) należy do Skarbu Państwa. Resort tym samym decyduje o składzie rady nadzorczej, a co za tym idzie - także zarządu.

Rzecznik prasowy koncernu Dariusz Wyborski informował wcześniej PAP, że prezes zarządu zarabia średnio miesięcznie od 37 do 55 tys. zł brutto. "Zarobki są w różnych miesiącach różne, bowiem pewna ich część jest ruchoma i stanowi ją premia, o wysokości której decyduje Rada Nadzorcza" - zaznaczył.

Rzecznik podkreślił, że płac zarządu nie obejmowały dotąd podwyżki dla pozostałej części załogi (w tym roku na poziomie 9,3 proc.)

KGHM zatrudnia blisko 17 tys. osób. Średnie miesięczne wynagrodzenie w firmie wynosi ok. 5,6  tys. zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezes KGHM wycofał swój wniosek o podwyżkę wynagrodzenia