Prezes KW: bez elastycznych płac polskie górnictwo upadnie

PAP
09-05-2014, 20:28

Jeżeli spółki węglowe nie będą miały prawnej możliwości elastycznego manewrowania wynagrodzeniami w zależności od sytuacji rynkowej, prędzej czy później polskie górnictwo upadnie – ocenił w piątek prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras.

Mirosław Taras (fot. Puls Biznesu)
Zobacz więcej

Mirosław Taras (fot. Puls Biznesu)

Podczas poświęconej górnictwu piątkowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Taras wyraził m.in. opinię, że w kontekście wiążących się z kosztami ciężkich warunków geologiczno-górniczych w polskich kopalniach państwo powinno stwarzać optymalne warunki prawne, by wydobycie mogło być relatywnie tanie.

„Jeżeli mamy prawo pracy, które uniemożliwia nam sterowanie zakładowymi umowami zbiorowymi czy w ogóle wynagrodzeniami (…), to w istocie to bardzo duży problem. Elastyczność systemu wynagradzania, która jest związana z cenami, z funkcjonowaniem rynku, musi być ewidentnie dostępnym elementem manewrowania kosztami firmy. Jeżeli nie mamy takich zdolności, nie mamy takich możliwości, proszę wybaczyć, ale prędzej czy później polskie górnictwo upadnie” - powiedział Taras.

Odpowiadając na pytanie o oczekiwane działania państwa na rzecz górnictwa prezes Kompanii za podstawową uznał kwestię określenia krajowej polityki energetycznej. Jak zaznaczył, powinna ona określać przede wszystkim tzw. mix energetyczny, z czego wynika prognozowane zapotrzebowanie na węgiel.

„Polityka taka musi być wykreowana w sposób jasny i długoterminowy, abyśmy wiedzieli, czy ten rynek to 40 mln ton węgla, 30 mln czy może 70 mln ton węgla energetycznego” - zaznaczył Taras.

„Rząd powinien stworzyć trwałą, stabilną, długookresową politykę energetyczną. (…) Na tej podstawie przedsiębiorcy będą mogli określić swoje działania. To też określi zdolności produkcyjne – a co za tym idzie określi, ile kopalń na polskim rynku będzie mogło pozostać, bo one będą umiały konkurować z węglem, który do Polski przyjedzie” - zaakcentował prezes KW.

Taras zwrócił uwagę na wysokie koszty związane ze stosowaniem „zbyt restrykcyjnego” jego zdaniem w Polsce Prawa geologicznego i górniczego, a także na wpływające również na konkurencyjność polskiego węgla obciążenia związane z nakazem usuwania szkód górniczych (pozbawiony ich jest np. węgiel syberyjski) czy też z utrzymywaniem bezpieczeństwa w zamykanych kopalniach (w Niemczech ponosi je rząd, nie kopalnie).

Podkreślił też, że górnictwo jest w Polsce wyjęte z tzw. ruchu ciągłego. Skutkuje to tym, że w przeciwieństwie do innych branż, jak stocznie czy hutnictwo, w soboty i niedziele trzeba płacić pracownikom zwielokrotnione stawki.

„Jeśli czegokolwiek domagałbym się od rządu, to wyrównania warunków konkurencyjności” - podkreślił. „Jak mamy optymalizować wydobycie? Nie da się po prostu tego robić, skoro z góry cały polski system prawny ukształtowany jest na to, żeby koszty wydobycia polskiego węgla były bardzo wysokie” - podkreślił Taras.

Odnosząc się do działań w Kompanii Węglowej pełniący swą funkcję od kilku dni prezes spółki wskazał, że powinna ona koncentrować się na efektywnym wybieraniu pokładów w kopalniach, gdzie koszty będą najniższe i stopniowym wygaszaniu kopalń, gdzie kosztów nie da się zbilansować sprzedażą. Zaznaczył też, że istotnym czynnikiem jest podnoszenie bardzo dziś niskiej w firmie wydajności.

„Mam nadzieję, że teraz, gdy znaleźliśmy się w dramatycznej sytuacji, będziemy mogli więcej pieniędzy inwestować w te bardzo istotne i tanie pola w Ziemowicie, Piaście czy Marcelu” - zapowiedział prezes.

Podkreślił też, że w pierwszej kolejności władze Kompanii skupią się na staraniach o odzyskanie płynności finansowej. Wyjaśnił, że do lipca zarząd będzie chciał „jakąś część długu zutylizować” - sprzedać część węgla ze zwałów i porozumieć się z bankami, w których firma ma obligacje. To ma umożliwić przetrwanie jej do końca roku. Na następne lata planowana jest natomiast emisja euroobligacji, by w okresie 5-letnim przeprowadzić restrukturyzację techniczną wraz z podniesieniem wydajności pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Prezes KW: bez elastycznych płac polskie górnictwo upadnie