Prezes Lux Med: wierzę, że wypowiedź premiera była nieporozumieniem

  • PAP
opublikowano: 26-03-2021, 16:50

Wierzę, że czwartkowa wypowiedź premiera na temat prywatnego sektora opieki zdrowotnej była nieporozumieniem i dalej będziemy współpracować dla dobra pacjentów - napisała na Twitterze prezes Grupy Lux Med, Anna Rulkiewicz po spotkaniu w piątek z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

"Bardzo dziękuję ministrowi Niedzielskiemu za spotkanie. Dziękuję za docenienie roli sektora prywatnego w walce z pandemią. Przekażę te słowa personelowi medycznemu. Wierzę, że wczorajsza wypowiedź premiera była nieporozumieniem i dalej będziemy współpracować dla dobra pacjentów" - napisała na swoim profilu społecznościowym Rulkiewicz.

Anna Rulkiewicz, fot. Marek Wiśniewski
Anna Rulkiewicz, fot. Marek Wiśniewski

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w czwartek stwierdził, że "prywatna opieka nie angażuje się w ratowanie zdrowia i życia pacjentów z COVID-19".

Jak wyjaśnił, "nie jest to zapowiedź nacjonalizacji", ale "przypomnienie planu PO wobec służby zdrowia".

"Ten plan zakładał daleko idącą komercjalizację i prywatyzację. A teraz wszystkich obywateli warto poprosić o zastanowienie się, jak wyglądałaby walka z COVID-19, gdyby znaczna część albo większość służby zdrowia właśnie znajdowała się poza domeną państwową? Widzimy już, że nawet w niektórych przypadkach, kiedy mogła pomoc być udzielana, tej pomocy nie udzielano m.in. dlatego, że inne są priorytety, w inny sposób patrzy służba zdrowia prywatna na powszechny problem, jakim jest epidemia, a w inny sposób patrzą na to jednostki państwowe, publiczne i oczywiście również samorządowe" - stwierdził.

Zaznaczył, że "to nie jest tak, że na wszystkich tych poziomach nie są popełniane błędy". "Oczywiście, że są błędy, potknięcia. Należy za nie przeprosić, ale pamiętajmy, jaki był plan PO wobec służby zdrowia" - powiedział premier w czwartek.

Minister zdrowia zapytany w piątek o to, czy podziela zdanie premiera, że prywatny sektor ochrony zdrowia nie zdał egzaminu w epidemii, zaznaczył, że doszło do pewnej nadinterpretacji wypowiedzi premiera.

"Intencją wypowiedzi pana premiera było pokazanie, że model prywatyzacji całego systemu opieki zdrowotnej i braku takiego centralnego mechanizmu koordynacyjnego bardzo utrudniłby postępowanie w sytuacji kryzysowej" – wyjaśnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane