Prezes Malmy oskarża Pekao o próbę zniszczenia firmy - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
29-08-2006, 08:16

Michel Marbot, prezes malborskiej Malmy, twierdzi, że wykupiony przez Włochów bank Pekao celowo dąży do zniszczenia jego firmy - pisze "Dziennik Bałtycki".

Michel Marbot, prezes malborskiej Malmy, twierdzi, że wykupiony przez Włochów bank Pekao celowo dąży do zniszczenia jego firmy - pisze "Dziennik Bałtycki".

Według Marbota, na upadłość Malmy i przejęcie 20 proc. polskiego rynku makaronu, zajmowanego przez tę firmę, czekają włoskie koncerny. - Większościowym właścicielem Pekao jest mediolański bank Unicredito, zarządzany przez Alessandro Profumo.

Ten człowiek jest jednocześnie szefem rady nadzorczej Pekao. W 2002 roku został jednocześnie prezesem zarządu największego włoskiego potentata makaronowego, czyli Barilli. Koncern ten od 1994 do 1997 roku był udziałowcem Malmy. A więc niewątpliwie jest to klasyczny przykład konfliktu interesów, który w państwie prawa jest po prostu niedopuszczalny - uważa Michel Marbot.

Prezes malborskiej Malmy nie składa broni. Zainteresował sytuacją swojej firmy, której grozi upadek, Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Przedsiębiorstwo wpadło w tarapaty, gdy Bank Pekao SA zażądał natychmiastowej spłaty 140 mln zł kredytu, jaki zaciągnięto w 2003 roku. Bank w połowie kwietnia zatrzymał maszyny w Malmie.

- Zatrzymanie produkcji było szokujące dla załogi. To jeden krok do upadłości, na którą czekają Włosi. Przejmą praktycznie za darmo 20 proc. polskiego rynku, które do tej pory należały do nas - tłumaczy Michel Marbot, prezes i współwłaściciel Malmy sp. z o. o. Marbot zarzuca Bankowi Pekao, że działa w celu realizacji takiego scenariusza. Wskazuje na międzynarodowe powiązania banku.

Michel Marbot w liście skierowanym do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz ministra skarbu domaga się odwołania Profumo z Rady Nadzorczej Pekao. 3 proc. akcji tego banku wciąż należy bowiem do Skarbu Państwa.

- Otrzymaliśmy pismo z Malmy i dokładnie sprawdzamy, czy w tej sprawie nie ma wątków znajdujących się we właściwości KPWiG. Sprawą zainteresujemy również nadzór bankowy - powiedział gazecie Łukasz Dajnowicz z KPWiG w Warszawie. Również biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa potwierdziło, że jego pracownicy badają sytuację malborskich "makaronów".

- Sprawa jest skomplikowana, dlatego potrzebujemy czasu, by zbadać ją dokładnie - dowiedziała się gazeta w ministerialnym biurze prasowym. Jakichkolwiek komentarzy dotyczących swojego klienta odmawiają bankowcy. - Chętnie to zrobimy, jeśli prezes Marbot zwolni nas z obowiązku dochowania tajemnicy bankowej - tłumaczą w Banku Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes Malmy oskarża Pekao o próbę zniszczenia firmy - prasa