Prezes Naftogazu: rosyjski gaz powinien nadal płynąć do Europy

opublikowano: 14-03-2022, 16:55

Jurij Witrenko, szef ukraińskiego Naftogazu zapewnił, że rosyjski gaz będzie płynął do Europy przez Ukrainę dopóki będzie to możliwe, informuje Reuters.

- Obecnie decyzja jest taka, że póki to możliwe zapewniamy tranzyt – powiedział Reutersowi szef Naftogazu.

Witrenko powiedział, że gazociągi nie zostały uszkodzone podczas trwającej wojny z Rosją. Podkreślił, że codziennie pracownicy spółki ryzykując życiem ruszają naprawiać systemy, bo wiedzą, że jeśli nie będzie ogrzewania w domach nastąpi katastrofa humanitarna.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Szef Naftogazu powiedział, że dostawy rosyjskiego gazu do Europy powinny być kontynuowane, ale płatności za „błękitne paliwo” nie mogą trafiać do Rosji, tylko na specjalne rachunki, a wypłata powinna nastąpić dopiero po wycofaniu rosyjskiego wojska z Ukrainy. Witrenko zwrócił uwagę, że Rosja musi przesyłać gaz nawet bez zapłaty, bo wstrzymanie dostaw mogłoby uszkodzić instalacje wydobywcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane