Prezes NBP: jesteśmy dalej gotowi skupować aktywa w miarę potrzeb

  • PAP
opublikowano: 15-01-2021, 16:50

NBP jest nadal gotowy dokonywać skupu aktywów w miarę potrzeb - oświadczył w piątek prezes banku centralnego Adam Glapiński. Jak dodał, skala tych operacji będzie dostosowana do warunków rynkowych.

Jak stwierdził Glapiński na konferencji prasowej, dotychczas NBP skupił obligacje za 113 mld zł, ale w ostatnich miesiącach skala tych operacji jest mniejsza niż na wiosnę 2020 r. "Nadal utrzymujemy ten instrument" - zaznaczył.

"Skala przyszłych operacji będzie dostosowana do warunków rynkowych" - oświadczył Glapiński, mówiąc o perspektywach dalszego skupu aktywów. Jak stwierdził, być może kolejna rządowa tarcza wywoła znów falę podaży obligacji. "Jesteśmy w każdej chwili gotowi na taki skup" - zapewnił prezes NBP.

Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski
Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski

Szef banku centralnego ocenił też, że nie ma żadnej potrzeby zmieniać zasad udzielania kredytu wekslowego, który udostępnia bankom NBP, czy zastępować go innym instrumentem.

Jak zaznaczył Glapiński, kredyt wekslowy jest dla banków bardzo tanim instrumentem refinansowania kredytów, ale popyt na niego jest znikomy. Oznacza to, że kredyty nie są ograniczone przez sytuację sektora bankowego - dodał.

"Przeciwnie, jest ogromna nadpłynność sektora i nie ma popytu na kredyt ze względu na ogólną niepewność" - ocenił Glapiński.

Jak zauważył prezes NBP, polskie firmy dostały już ponad 100 mld zł publicznego wsparcia, a mimo tego i mimo recesji, depozyty samych firm są o 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Firmy nie cierpią na brak kredytu, a pomocy nie wydają na inwestycje, tylko deponują te środku w formie zapasu - stwierdził Glapiński, dodając, że nie ma żadnej potrzeby zmieniać zasad kredytu wekslowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane