Prezes NBP na obecnym etapie sceptyczny wobec unii bankowej

PAP
opublikowano: 19-06-2013, 19:23

Prezes NBP Marek Belka uważa, że Polska powinna obserwować proces powstawania unii bankowej, jednak jest za wcześnie na deklaracje o przystąpieniu do niej.

Jego zdaniem obecnie idea ta nie wzbudza wielkiego entuzjazmu, gdyż istnieje szereg niewiadomych co do jej kształtu i zasad funkcjonowania.

"Polska co do zasady powinna być zdecydowanym entuzjastą unii bankowej, nie tylko ze względu na wspólne dobro europejskiej integracji, ale również dlatego, że większość naszego sektora bankowego i tak będzie wewnątrz unii bankowej. Po drugie z powodu naszego zainteresowania przepływami kapitału w Europie, którego jesteśmy importerem" - powiedział Belka podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Brukseli.

"Jednak w Polsce jest obecnie niewielki entuzjazm wobec unii bankowej i więcej dyskusji na temat potencjalnych pułapek, problemów i obaw związanych z unią" - dodał.

Prezes NBP zwrócił także uwagę, że w całej Unii Europejskiej jest obecnie "niewielki entuzjazm" dla unii bankowej.

"Jest wiele dyskusji na temat pokrywania (strat - PAP), podziału kompetencji pomiędzy nadzorami krajowymi a głównym nadzorcą. Jest dyskusja na temat czasu wejścia w życie unii, na temat ochrony za jej pomocą przed przyszłymi kryzysami i poradzeniem sobie z obecnym" - uważa Belka.

"Stąd nie powinno dziwić, że Polska zastanawia się, jaki powinien być kurs zmian z punktu widzenia naszego kraju. Sami zadajemy sobie szereg pytań przygotowując nasze stanowisko w sprawie przystąpienia do unii bankowej. Wstępnie nie jesteśmy zatem aż tak wielkimi entuzjastami, ale przyglądamy się procesowi powstawania unii bankowej" - dodał.

Marek Belka, fot. Marek Wiśniewski
Marek Belka, fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane