Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz - brak zmian stóp procentowych

  • PAP
opublikowano: 05-02-2021, 15:17

Wszystkie prognozy wskazują, że w 2021 r. inflacja nie przekroczy celu NBP, który wynosi 2,5 proc. - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.

Jak przypomniał Glapiński "w grudniu 2020 r. inflacja wyniosła 2,4 proc. a więc była prawie idealnie zgodna z celem NBP, który wynosi 2,5 proc.".

Glapiński poinformował, że "wszystkie prognozy wskazują, że pozostanie zgodna, choć od II kw. może nieznacznie przekraczać, do czego głównie przyczynią się bazowe ceny paliw. Ciągle jednak będziemy znajdować się w celu NBP" - powiedział prezes tej instytucji.

Adam Glapiński, Krysian Maj/FORUM
Adam Glapiński, Krysian Maj/FORUM

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach i kwartałach - oświadczył Glapiński. Jednocześnie nie wykluczamy dalszych obniżek stóp - dodał.

Prawdopodobieństwo obniżki stóp ani nie wzrosło, ani nie zmalało, utrzymuje się na takim samym poziomie - stwierdził prezes Glapiński, dodając, że „wszystko zależy od napływających informacji, głównie zewnętrznych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane