Prezes NBP ustawił tydzień na złotym

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 10-01-2011, 00:00

Ubiegły tydzień roku przyniósł wyraźne umocnienie dolara do innych walut, w tym względem złotego. Umacniający się dolar generalnie jest niekorzystny dla notowań złotego, ale mając na uwadze, iż polskiej walucie sprzyjała koniunktura na Wall Street (szósty tydzień wzrostów) oraz czynniki krajowe, umocnienie złotego wobec euro i franka jest zrozumiałe.

W sytuacji niejednoznacznego wpływu czynników globalnych złoty wykorzystał pozytywny impuls krajowy. Był nim wywiad z Markiem Belką. Prezes NBP uznał, że umacniający się złoty jest korzystny ze względu na efekt antyinflacyjny i w związku z tym temu procesowi należy pomóc. Rynki odebrały to jako zapowiedź podwyżki stóp procentowych już w styczniu oraz brak ryzyka interwencji NBP w przypadku umacniania się złotego.

W tym tygodniu najważniejsze dla złotego dane będą publikowane od czwartku. Generalnie będzie to tydzień danych o inflacji. W czwartek poznamy grudniową inflację w Polsce. Wyraźny wzrost w relacji do listopada jest oczywisty. W piątek mamy pakiet miesięcznych danych z USA i również jest to CPI, a ponadto sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa. Sporą niewiadomą są dane z Chin. Kolejny silny wzrost inflacji byłby źle przyjęty przez rynki i mógłby zaszkodzić złotemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane