Prezes PAIiIZ: Białoruś potrzebuje polskich inwestycji

PAP
opublikowano: 24-10-2016, 15:10

Rynek białoruski potrzebuje polskich inwestycji, szczególnie kiedy pogarszają się relacje między Białorusią a Rosją – powiedział dziennikarzom prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Tomasz Pisula. Współpraca może dotyczyć m.in. budownictwa.

Szef PAIiIZ podkreślił, że poniedziałkowa wizyta wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego na Białorusi i spotkanie z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką „jest bardzo dobrym znakiem, że jest wola dialogu”.

„Białoruś bardzo potrzebuje polskich inwestycji. W sytuacji, kiedy pogarszają się relacje Białorusi i Rosji, Polska wydaje się być naturalnym partnerem. Jesteśmy też dość bliskim kulturowo partnerem dla Białorusi obecnym na rynku UE – powiedział dziennikarzom szef Agencji. Dodał, że Polska może być dla Białorusi ułatwieniem w relacjach z UE.

Pisula poinformował, że w poniedziałek podczas wspólnego forum gospodarczego „podpisano umowę o współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami zajmującymi się dużymi inwestycjami budowlanymi”.

Podpisano cztery memoranda pomiędzy polskim i białoruskim biznesem m.in. w sprawie modernizacji sieci tramwajowej w Witebsku. GPW podpisała też list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO. Celem tego porozumienia jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji i konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu ma to ułatwić dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

Prezes PAIiIZ dodał, że Białoruś jest też jednym z ważniejszych odbiorców polskich jabłek, mięsa i mleka.

„Przemysł białoruski, jak dotychczas, jest mało konkurencyjny dla przemysłu europejskiego. Natomiast są pewne gałęzie białoruskiej produkcji, na których dobrze się znają i chcieliby pozyskać polskich partnerów” – dodał prezes. Wymienił m.in. przemysł rafineryjny czy przemysł maszynowy, głównie rolniczy.

Według danych Ministerstwa Rozwoju za pierwsze półrocze br., Polska jest trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem; z kolei dla Białorusi nasz kraj jest szóstym rynkiem eksportowym.

W okresie styczeń-lipiec 2016 roku eksport polskich towarów na Białoruś osiągnął wartość 790 mln dolarów (wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r.), z kolei import wyniósł 499 mln dolarów (wzrost o 7 proc.). Obroty handlowe w tym czasie wyniosły 1,289 mld dolarów (wzrost o 0,3 proc.), przy dodatnim saldzie 291 mln dolarów. W 2015 r. polski eksport podliczono na ponad 1,325 mld dolarów, import na 840,2 mln dolarów, a obroty wyniosły ponad 2,166 mld dolarów. Dodatnie saldo wyniosło 485,6 mln dolarów.

Obroty handlowe Polski z Białorusią w 2015 r. były o 28 proc. niższe niż w 2014 r. Eksport spadł o blisko 40 proc., a import o 3 proc. W 2015 r. Białoruś zajmowała 25. miejsce wśród najważniejszych rynków eksportowych Polski oraz 36. wśród najważniejszych rynków importowych. W transakcje eksportowe na rynek białoruski zaangażowanych było w 2015 r. blisko 6 tys. polskich firm, a w transakcje importowe z Białorusi - ok. 1 tys.

Zgodnie z szacunkami NBP łączny poziom bezpośredniego zaangażowania inwestycyjnego Polski na Białorusi, począwszy od roku 1991, oceniany jest na ok. 360 mln dolarów. Pod względem wielkości bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Białorusi, Polska zajmowała w 2015 roku dziewiąte miejsce. Polskie inwestycje na Białorusi zlokalizowane są głównie w pasie przygranicznym - najwięcej w obwodzie Brzeskim, a następnie - w Grodzieńskim, Witebskim i Mińskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane