Prezes Pekao śpi spokojnie

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 13-05-2009, 00:00

W kryzysie żubr nabrał wigoru. Już nie oddaje pola. Gdy inni zwolnili, idzie jakby szybciej.

Analitycy z rezerwą podchodzą do odpisów banku

W kryzysie żubr nabrał wigoru. Już nie oddaje pola. Gdy inni zwolnili, idzie jakby szybciej.

— Jak ktoś sobie posłał w ostatnich pięciu latach, tak się teraz wysypia — powiedział, prezentując wyniki po I kwartale, Jan K. Bielecki, kolejny raz odwołując się do konserwatywnego modelu biznesowego banku.

Prezes Pekao śpi chyba nieźle, bo wyniki banku po I kwartale na tle branży wypadają naprawdę dobrze. 13 proc. — taki współczynnik wypłacalności chciałby mieć każdy konkurent, a płynności też może mu większość z nich pozazdrościć. 91 proc. — tyle wynosi stosunek kredyty/depozyty. Zysk spadł, ale "tylko" o 28 proc. (z działalności powtarzalnej) — do 556 mln zł.

Odzyskiwanie rynku

Widać, że ospały dotąd żubr, któremu większość analityków zarzucała opieszałość, w kryzysie nabrał wigoru. Po kilku latach oddawania pola Pekao znowu powiększa udziały w rynku.

— Powiększyliśmy stan posiadania zarówno w przypadku depozytów, kredytów detalicznych, jak i korporacyjnych — mówi Luigi Lovaglio, wiceprezes banku.

Oczywiście wielkiego szaleństwa na wolumenach nie ma. Pekao jak zawsze rośnie z umiarem. W detalu portfel kredytów urósł o 5,3 proc. kwartał do kwartału, a w korporacjach o 3,7 proc. Tyle że słupki obrazujące dynamikę akcji kredytowej, które kiedyś uchodzić by mogły za niewielkie wypiętrzenia, dzisiaj, gdy banki zakręciły kurek z pieniędzmi, wyglądają niemal jak Himalaje.

— Paradoksalnie — rynek jest łatwiejszy. Inne banki mocno wyhamowały, natomiast Pekao od trzech kwartałów prowadzi konsekwentną politykę ukierunkowaną na odzyskiwanie rynku — mówi Marek Juraś, szef działu analiz DM BZ WBK.

Wszystko ma jednak swoją cenę. Rekonkwista rynkowa kosztuje i odbija się na efektywności banku. Najwięcej krwi kosztowała bank wojna na depozyty, w której chcąc nie chcąc, musiał wziąć udział. Sporo jednak dla siebie wyszarpnął. Wartość depozytów kwartał do kwartału wzrosła o 10 proc., a rok do roku — o 19 proc.

Luigi Lovaglio liczy, że wojna na depozyty wreszcie się skończy, bo kontynuowanie walki nie tylko podkopuje wyniki banków, ale uderza w całą gospodarkę. Optymistycznie zakłada też, że uda się utrzymać marżę odsetkową na poziomie z I kwartału, kiedy wyniosła 3,5 proc.

— Presja na marżę będzie bardzo mocna — komentuje Marek Juraś.

To jeden z elementów ryzyka w najbliższej przyszłości po stronie dochodów.

Będą rezerwy

Zyskowność mogą obniżyć natomiast rezerwy. Analitycy są zgodni: odpisy w Pekao są bardzo niskie (w I kwartale wyniosły 91 mln zł) i będą rosły w kolejnych kwartałach.

Taki poziom jest nie do utrzymania. Pekao nie jest wyspą na oceanie i ze względu na pogarszającą się sytuację makro będzie musiało pójść w ślady innych banków, które już od IV kwartały dynamicznie zawiązują rezerwy — takie opinie można usłyszeć u analityków bankowych.

Luigi Lovaglio ocenia, że w Pekao poziom rezerw może wzrosnąć do 0,7-0,8 proc. z 0,59 proc. w I kwartale (bez rezerw na opcje — 30 mln zł — wliczone do wyniku z tradingu było to około 0,41 proc.). W całej branży, jak oczekuje, odpisy urosną dwukrotnie — do 200 punktów bazowych.

Pekao trzyma i będzie trzymać twardą rękę na wydatkach. Bank dopina właśnie plan kosztowy "na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji rynkowej". Luigi Lovaglio wyjaśnia, że zakłada on przegląd różnych wydatków, np. na czynsze, obsługę gotówki itp., żeby znaleźć miejsce na oszczędności. Plan będzie gotowy w czerwcu, a zacznie działać w końcu III kwartału.

— Zakres wdrożenia oszczędności zależy od wyników w II kwartale. Plan nie obejmuje pracowników. Pekao nigdy nie przeprowadzało zwolnień grupowych i tej zasady chcemy się trzymać — mówi Luigi Lovaglio.

Eugeniusz

Twaróg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy