Prezes Pekao śpi spokojnie

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 13-05-2009, 06:56

W kryzysie żubr nabrał wigoru. Już nie oddaje pola. Gdy inni zwolnili, idzie jakby szybciej. Analitycy z rezerwą podchodzą jednak do odpisów banku.

— Jak ktoś sobie posłał w ostatnich pięciu latach, tak się teraz wysypia — powiedział, prezentując wyniki po I kwartale, Jan K. Bielecki, kolejny raz odwołując się do konserwatywnego modelu biznesowego banku.

Prezes Pekao śpi chyba nieźle, bo wyniki banku po I kwartale na tle branży wypadają naprawdę dobrze. 13 proc. — taki współczynnik wypłacalności chciałby mieć każdy konkurent, a płynności też może mu większość z nich pozazdrościć. 91 proc. — tyle wynosi stosunek kredyty/depozyty. Zysk spadł, ale "tylko" o 28 proc. (z działalności powtarzalnej) — do 556 mln zł.

Widać, że ospały dotąd żubr, któremu większość analityków zarzucała opieszałość, w kryzysie nabrał wigoru. Po kilku latach oddawania pola Pekao znowu powiększa udziały w rynku.

— Powiększyliśmy stan posiadania zarówno w przypadku depozytów, kredytów detalicznych, jak i korporacyjnych — mówi Luigi Lovaglio, wiceprezes banku.

Oczywiście wielkiego szaleństwa na wolumenach nie ma. Pekao jak zawsze rośnie z umiarem. W detalu portfel kredytów urósł o 5,3 proc. kwartał do kwartału, a w korporacjach o 3,7 proc. Tyle że słupki obrazujące dynamikę akcji kredytowej, które kiedyś uchodzić by mogły za niewielkie wypiętrzenia, dzisiaj, gdy banki zakręciły kurek z pieniędzmi, wyglądają niemal jak Himalaje.

Wszystko ma jednak swoją cenę. Rekonkwista rynkowa kosztuje i odbija się na efektywności banku. Najwięcej krwi kosztowała bank wojna na depozyty, w której chcąc nie chcąc, musiał wziąć udział. Sporo jednak dla siebie wyszarpnął. Wartość depozytów kwartał do kwartału wzrosła o 10 proc., a rok do roku — o 19 proc.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes Pekao śpi spokojnie